Baljós jövő Sealand előtt?

Felhők gyülekeznek a sok vitát kiváltó, senki által el nem ismert szigetállamocska, Sealand Hercegség feje fölött: az Északi-tengeren lévő, parányi szigeterődöt birtokló „fejedelmi” család egyre zavarosabb helyzetbe kerül.
2002-ben például korlátozták a „vízumok kiadását” az erődre való belépésnél, azóta pedig folyamatosan pénzügyi és technikai gondokról számolnak be az újságok. De ne szaladjunk ennyire előre, lássuk a sziget történetét!
Világhír, három évvel ezelőtt
Három évvel ezelőtt bejárta a hír a világsajtót: egy vállalkozás, a HavenCo cég számítógépeket, szervereket telepítene egy parányi erődszigetre, amely Sealand néven önálló államnak tartja magát az Északi-tengeren. A tengeri erődöt a britek építették a második világháború alatt, Anglia partjaitól valamivel több mint hét tengeri mérföldre, nemzetközi vizeken (akkor Anglia még csak 3 kilométernyi körben tekintette a tengert felségvizének – partjaitól számítva). Az erőd a német támadások ellen szolgált légelhárító bázisként.
A világháború után a legtöbb ilyen létesítményt lebontották, ám a brit hatóságok egy hibát elkövettek: a Roughs Towert elfelejtették(?) eltüntetni, így aztán óriási meglepetést keltett, amikor a mintegy 200 négyzetméteres alapterületű (de több emeletes) szigeterődöt 1967. szeptember másodikán Paddy Bates, a haditengerészet egykori őrnagya elfoglalta: kitűzte zászlaját és kikiáltotta a Sealandi Hercegséget. A Bates család 1968-ban „visszaverte” a brit haditengerészet egységeit (pár lövést adtak le), s aztán egy angliai bíróság illetéktelennek minősítette magát az ügy megítélésében, minthogy az nemzetközi vizeken történt, s így Sealand szerint de facto elismerte a hercegséget.
Szigetfoglalás
A Bates család egy alkalommal vissza is foglalta a szigetet néhány holland és német betolakodótól. Ezután Sealand, mármint a Bates família, hogy pénzhez jusson, pénzt veretett, bélyeget nyomtatott és saját rendszámtáblát is készíttetett a sziget számára.
Nagy-Britannia azonban 1987-ben kiterjesztette fennhatóságát a partjaitól 12 mérföldre lévő területre, így az Egyesült Királyság, de az Egyesült Államok sem ismeri el önálló államnak Sealand hercegségét.
Minderről 2000-ben Magyarországon az Index számolt be a legrészletesebben, de a BBC és a számítástechnikai lap, a Wired magazin is terjedelmes beszámolókat írt a kis szigetállamocskáról. De miért keltette fel mindez 2000-ben éppen ezeknek a lapoknak a figyelmét? Az időzítés nem volt véletlen: a HavenCo nevű társaság ekkor jelentette be, hogy szervereket akar telepíteni az erődbe, ahonnan bárkinek gyakorlatilag bármilyen internetes szolgáltatást elvégeznek, a gyerekpornó, a hackerkedés és a spamelés, továbbá fegyver- és drogkereskedelem kivételével. Ennek megfelelően az online-kaszinókat üzemeltető cégek szinte ellepték a szerverszigetet, annak ellenére, hogy Nagy-Britannia hangsúlyozza: nem kerülhetők meg törvényei, a szerverek működtetőire a brit igazságszolgáltatás hatóköre is kiterjed. A HavenCo nevében is a mennyekre, a paradicsomi állapotokra utal: nem véletlenül nevezték el Sealandet azóta „adatparadicsomnak”.
A HavenCo felívelése és hanyatlása
A HavenCo céget a veterán Paddy Bates és fia Michael, továbbá Ryan Lackey és néhány más elszánt üzletember hozta létre. A HavenCo a web-hostingolásra szakosodott, és hírek szerint sok százezer dolláros, sőt milliós bevételt hozott az egy-két alkalmazottal működő cég, amelynek működési költségei alig voltak bevételei viszont jócskán. (Három évvel ezelőtt havi ezerötszáz dollárért bárki bérelhetett egy Linux-szervert a szigeten.) Az egyik úttörő vásárló a Tibet Online volt, amely a független tibeti kormányzatot képviseli, és a kínai hatóságok folyamatos zaklatása elől tette át weblapjait a HavenCo szervereire.
Az utóbbi időben azonban egyre zavarosabb hírek érkeznek a HavenCo-ról és Sealandről: bár nagy valószínűsággel még számos szerver üzemel az erődszigeten, a technikai személyzet elégtelensége, és a megfelelő adminisztráció hiánya súlyos gondokat okoz.
Egy aranykereskedő bukása
Így például egy online aranykereskedő számítógépeit hackerek támadták meg, és sikerült eltulajdonítaniuk jelszavakat is. A kereskedő azonban nem tudta megakadályozni a hackerek tevékenységét, mert szerverei a HavenCo üzemeltetésében a szigetecskén voltak, ahhoz pedig senki nem fért hozzá napokig. Kiderült, hogy Sealanden nem sokan tartózkodnak rendszeresen, legalábbis nem olyanok, akik értenének a számítógépekhez, de legalábbis senki sem volt, aki gyorsan beavatkozhatott volna. Így több millió dolláros kár érte a kereskedőt, aki a HavenCo-t támadta az ügy miatt. Nem a HavenCo emberei voltak a hackerek, de a cég nem akadályozta meg a csalást – írta az ügyről 2002-ben a Wired magazin.
További gondot jelent, hogy a Bates „fejedelmi család” tagjaival együtt a HavenCo-t megalapító Ryan Lackey időközben kiszállt a cégből. Pénzügyi visszaélésekről, vezetői torzsalkodásról szóltak a hírek, mindenesetre igen zavaros a helyzet jelenleg a HavenCo körül. A Bates család e-mail-üzenetekben biztosította a világot, hogy továbbra is rendben működnek a szerverek a szigeten, a WHIR nevű (Web Host Industry Review) szaklap 2003 októberi tudósítása szerint azonban idén kétségessé vált, hogy milyen jövője lesz a szerverszigetnek.