Egy szibériai kisváros a földből előásott Sztálin-emlékművet leplezett le
Sztálin-emlékművet lepleztek le egy szibériai kisvárosban az októberi bolsevik forradalom 86. évfordulója alkalmából.
A bronz mellszobor, amely mostantól a nyugat-szibériai Isim városka „dísze”, nem új. Egészen 1956-ig állt a helyén, de amikor Nyikita Hruscsov szovjet pártvezető irányításával megkezdődött a személyi kultusz leleplezése és az egész Szovjetunióra kiterjedő sztálintalanítás, el kellett távolítani. Mint az ITAR-TASZSZ írja, ez utóbbi meg is történt, de a mellszobrot nem semmisítették meg, hanem a néhai diktátor hívei elásták.
Sztálinra már csak azért is emlékeztek a településen, mert még 1917 előtt, a cárizmus idején szibériai száműzetésének kijelölt helyszínére tartva rövid időt a kisvárosban töltött. A „relikvia” több mint négy évtizeden át lapult rejtekhelyén, mígnem 1999-ben kiásták, és most – restaurálva – visszaállították régi helyére.
A közvélemény-kutatások tanúsága szerint Sztálin továbbra is meglehetősen népszerű a hatalmas országban: sok orosz mindmáig azt a vezért látja benne, akinek irányításával a Szovjetunió győzelmet aratott a második világháborúban, és akinek a vezetésével az elmaradt mezőgazdasági ország nukleáris szuperhatalommá vált.
Tisztelői elsiklanak afelett, hogy az általa végrehajtott különféle „tisztogatások” következtében becslések szerint legalább tízmillió oroszt öltek meg, további tízmillió pedig a mezőgazdaság erőltetett kollektivizálása következtében kitört nagy éhínség áldozatává vált – írta az AP.