November 7. évfordulói
November hetedikén régebben a Nagy Októberi Szocialista Forradalom kitörését – sokak szerint a bolsevik puccsot – kellett ünnepelni Magyarországon. Azóta viszont történt más is ezen a napon, így például az NDK kommunista vezetői éppen 1989. november hetedikén mondtak le tömegesen…
1917. november 7-én (legalábbis az új időszámítás szerint) tört ki az októberi (régi időszámítás szerint) forradalom Oroszországban. A februári polgári forradalom után az októberi már szocialista lett, bár Oroszországban februárban általában a polgárokat lehetett hiányolni, később a szocialisták voltak kevesen. Igaz, az ő számuk könnyebben volt növelhető.
De hagyjuk a kommunista rendszer születésének körülményeit. Ezt az évfordulót, Lenint, a Szmolnijt, sokan évekig, évtizedekig elemezgethették iskolájukban, munkahelyükön. Ugyanakkor kevesebben emlékeznek arra, hogy november hetedikén egy másik szimbolikus jelentőségű esemény is történt, 1989-ben ugyanis az NDK utolsó kommunista kormánya mondott le. (Ez egyébként Kelet-Németország történetében először és egyben utoljára is történt meg.)
Az NDK minisztertanácsának lemondása egyébként nem jelentette akkor még a kommunisták teljes kivonulását a hatalomból, ám hatalmas előrelépés volt a növekvő civil ellenállási mozgalom számára. A kabinet távozását minden bizonnyal jóváhagyta az Erich Honeckert követő kommunista vezető, Egon Krenz is.
A távozó utolsó kommunista miniszterelnök, Willi Stoph egyébként népes kompánia kíséretében adta fel a hatalmat: összesen 44 tagja mondott le az NDK minisztertanácsának, miután Kelet-Németország nagyobb városaiban akkor már napok, hetek óta tartottak a tiltakozó gyűlések.
Stoph végül azután nyújtotta be lemondását, hogy Kelet-Berlinben egymillióan követelték távozását. A miniszterelnök bukását már megelőzte Erich Honecker korábbi pártfőtitkár feleségének, Margot asszonynak a lemondása, aki addig oktatási miniszter volt.
Krenz, Honecker utódja ekkor még abban bízott, hogy ha lemond a kormány, megállítható az NDK-állampolgárok tömeges kivándorlása Csehszlovákián át. Ekkor már ugyanis túl voltunk azon, hogy Magyarország kiengedte nyugatra az első NDK-s menekülteket, s a tömeges emigráció nyomán Csehországon keresztül harmincezren távoztak az NSZK-ba.
Végül a kivándorlási hullám oda vezetett, hogy az NDK-ban megbukott a kommunista rezsim, a pártállami rendszert lebontották, azonban az emigránsok ma már a Németországon belüli vándorlási statisztikáiban mutathatók ki. A rendszerváltás ót ugyanis egyre több keletnémet lakos hagyta el az NDK területét, és csupán idén, 2003-ban történt meg először, hogy nem nőtt az „új tartományokból” elköltözők száma az egyesített Németországon belül.