Rockzene a kommunizmus alatt – magyar előadás a clevelandi Rock and Roll Múzeumban
A rock and roll elültette a fiatalokban a szabadság vágyát és ezért fontos szerepe volt a vasfüggöny felszámolásában, a berlini fal leomlásában - hangsúlyozta Simonyi András nagykövet szombat este a clevelandi Rock and Roll Dicsőségcsarnok és Múzeumban meghívott hallgatósága előtt elmondott személyes hangvételű előadásában.
A nagykövet a világ első rock múzeumának meghívására beszélt a rockzene magyarországi és kelet-európai hatásáról a kommunizmus alatt. A rock and roll – mint kifejtette – a hatvanas-hetvenes években a szabadság üzenetének a hordozója volt, mint később a műholdantenna vagy napjainkban az internet. A nyugati rádióadókat hallgatva egy generáció érezhette magát a szabad világ részének néhány pillanatra.
A rock hódítani kezdett, együttesek alakultak, de hiába cenzúrázták a szöveget, maga a zene volt az, ami hatott – mondta a nagykövet, akit Terry Stewart, a múzeum elnöke és igazgatója, valamint Jeff „Skunk” Baxter, a Dubie Brothers egykori tagja konferált fel. Az előadást üzenetben köszöntötte Cleveland polgármestere, Ohio állam kormányzója és egyik szenátora.
Legkorábban az első lemez után 25 évvel lehet múzeumba kerülni
A múzeum 1995-ben nyitotta meg kapuit. Az Erie-tó partján emelkedő épületet merész geometriai formában tervezte meg I. M. Pei, aki a Louvre üvegpiramist formázó bejáratával vált ismertté. A dicsőségcsarnokba 1986 óta választanak énekest, együttest, de évente legfeljebb csak 5-7-et, így még nincsenek sokan. A rockzene panteonjába legkorábban 25 évvel az első lemez megjelenése után juthat be az, akit arra érdemesít a mintegy ezer fős nemzetközi szavazótestület.
A kiválasztottakat évente márciusban „vezetik be” a dicsőségcsarnokba, az idén az AC/DC, a The Clash, Elvis Costello and the Attractions, a The Police és a The Righteous Brothers együtteseket. Helyet kapott a csarnokban korábban Jeff „Skunk” Baxter is.
S hogy miért pont Clevelandben van ez az intézmény? Innen indult a siker felé Chuck Berry, itt debütált Amerikában David Bowie, az 1950-es években egy rádiós lemezlovas itt kezdte el használni a rock and roll kifejezést. És persze sokat számított, hogy az elképzelést Cleveland vezetői elsőként karolták fel. 660 ezer ember írta alá azt a petíciót, hogy a Rock and Roll Dicsőségcsarnok és Múzeum Clevelandban épüljön fel. Az üzleti élet kinyitotta pénztárcáját, hogy a terv megvalósuljon. A múzeum és dicsőségcsarnok a múlt hónap közepén fogadta ötmilliomodik látogatóját.
A U2 még csak időszakos kiállítással jelenhetett meg
A dicsőségcsarnok multimédiás galériája a harmadik emeleten látható, és az ott helyet kapott hírességeket mutatja be. A múzeum állandó kiállítása átfogó képet ad a rock and roll eredetéről, történetéről, hódító útjáról. Dokumentumok, filmek, interaktív számítógépes ismertetők igazítják el a látogatót, aki megtekintheti kedvencei relikviáit is, így Carl Perkins elektromos gitárját, Buddy Holly iskolai bizonyítványát, Jimmi Hendrix 1968-as Fender Stratocaster gitárját, John Lennon és Ringo Starr Bors őrmester egyenruháját, John Lennon szemüvegét vagy Sid Vicious bakancsát. Hatvanezer kiállítási tárgyat őriznek: ruhák, cipők, hangszerek, kották, plakátok, filmek. A múzeumban számos időszaki kiállítás is látható, így az „U2 két évtizede” címmel a híres ír együttesről.