Szaúd-Arábia: hajtóvadászat a vahhábizmus ösvényéről letértek ellen
A szombat éjszakai rijádi merénylet nyomán hajtóvadászatot indítottak Szaúd-Arábiában azok ellen a muzulmán szélsőségesek ellen, akik letértek a vahhábizmus ösvényéről.
Tizenhét ember vesztette életét az öngyilkos merényletben, amelyet a szaúdi állampolgárságától megfosztott Oszama bin Laden vezette al-Kaida terrorszervezetnek tulajdonítanak a hatóságok. Najef bin Abdel-Aziz herceg, belügyminiszter szerint az ilyen cselekedetek kiötlői és végrehajtói nem hivatkozhatnak az iszlámra, ők olyan „ördögök” és „gonosztevők”, akiket ki kell söpörni Szaúd-Arábiából. Az al-Kaida viszont az állítja, hogy a vahhábizmus hithű követője.
A vahhábizmusnak Szaúd-Arábia a szülőföldje. Nedzsdben a XVIII. században Muhammed Ibn Abd el-Vahháb muzulmán hittudós ültette át a gyakorlatba a XII. századból származó elméleti tanítást: az általa alapított tan a szigorú egyistenhithez való visszatérést követelte, egyben az arab egységmozgalom ideológiájául is szolgált.
Abd el-Vahháb 1745-ben szövetséget kötött Muhammad Ibn Szaúddal, a Szaúd-Arábiában jelenleg is uralkodó dinasztia megalapítójával. Ennek alapján a Szaúd-ház vállalta, hogy a vahhábizmust mint egyetlen tant hirdeti, míg Abd el-Vahháb a hívők támogatását ajánlotta fel a szaúdiak területi terjeszkedéséhez.
A vahhábiták elutasítják a közvetítés minden formáját – papság, szobrok, képek – Isten és az ember között. Az Isten tanítását szó szerint kell megvalósítani, úgy ahogy azt a Koránban lejegyezték, függetlenül a helyi hagyományoktól.
A vahhábiták a Korán által előírt testi fenyítések könyörteken alkalmazását hirdetik, így házasságtörésért megkövezés, lopásért kézlevágás, alkoholfogyasztásért pedig megkorbácsolás jár – emlékeztetett az AFP.