Mit tartalmaz a nemzeti környezetvédelmi program?
Persányi Miklós kedden a parlamentben hangsúlyozta: a 2003 és 2008 közötti második nemzeti környezetvédelmi program - amely szerves folytatása az első programnak és épít annak tapasztalataira - "azt a határozott szándékot testesíti meg, hogy ne engedjük a gazdasági fejlődés kísérő jelenségeként új környezeti problémák keletkezését".
A program különös gondot fordít az egyes szereplők nem mindig egybeeső érdekeinek összehangolására, és szorgalmazza a köz- és a magánszféra együttműködését a környezeti problémák felszámolásában – jelentette ki a környezetvédelmi és vízügyi miniszter a programot tartalmazó határozati javaslat általános vitáját megnyitó expozéjában. Kiemelte, hogy a program elfogadásával és megvalósulásával számottevő javulás várható Magyarország környezeti állapotában.
Persányi Miklós közölte, 2010-re a levegő minőségének az ország minden településén meg kell felelnie az egészségügyi határértéknek, 2009 végére Magyarország minden polgára számára hozzáférhetővé válik az Európai Unió minőségi követelményeinek is megfelelő ivóvíz-szolgáltatás. „Ez az intézkedés 877 település 2 millió 750 ezer lakosát érinti” – tette hozzá.
A miniszter közlése szerint a program része, hogy 2015-ig az ország egész területén megvalósuljon a szennyvizek megfelelő szintű kezelése. A program intézkedései következtében 2009-ben már nem működhet a környezetvédelmi követelményeknek maradéktalanul meg nem felelő lerakó, és a hulladékhasznosítást 2008-ig – az összes hulladék tömegéhez viszonyítva – a jelenlegi 3 százalékról 35-40 százalékra növelik.
Szólt arról is, hogy az egyedi jogszabállyal védett természetvédelmi területek aránya 9, 2 százalékról 11 százalékra növekszik. Hozzátette: 2008-ra az ország területének legalább 15 százalékát kitevő, közösségi jelentőségűnek tekinthető területei az Európai Unió Natura 2000 elnevezésű ökológiai hálózatának részévé válnak.
Persányi Miklós közölte, hat év alatt közel 4200 milliárd forint kiadást jelent a program megvalósítása, azonban ennek csak a fele, mintegy 2100 milliárd forint a költségvetési ráfordítás. Hozzáfűzte: a közvetlen környezetvédelmi beruházások aránya a GDP prognosztizált értékéhez képest – közelítve a fejlett országok gyakorlatához – a hat év alatt a GDP 1, 2 százalékáról 2 százalékra emelkedik.
Megjegyezte, hogy 2006-ig a környezetvédelmi beruházások finanszírozásához az Európai Unió közel 200 milliárd forint értékű közösségi támogatását lehet számításba venni, döntően vízvédelmi, hulladékgazdálkodási és levegőtisztaság-védelmi beruházásra.
Persányi Miklós elmondta, hogy a program tervezete megfordult a szakma és a tudomány fórumain, két alkalommal véleményezték a tárcák, és a civil szervezetek aktív közreműködésével több fórum nyújtott lehetőséget a társadalmi egyeztetésre.