Páratlan értékű műtárgyak kerültek vissza a bagdadi Nemzeti Múzeumba
A bagdadi Nemzeti Múzeum kifosztásakor eltűnt több mint 800 kincset - köztük óakkád és asszír remekműveket - adtak vissza kedden megtalálóik ünnepélyes keretek között az iraki intézménynek.
A megkerült relikviák legbecsesebb darabjai egy 4300 éves rézszobor, amely Narám-Szin akkád uralkodó palotájának bejáratát ékesítette és egy 2800 éves parázstartó. Az időszámítás előtt 2300-as évekből származó férfialaknak csak a torzója maradt fenn. A III. Sulmánu-assarídu asszír uralkodó korából származó bronzberakású parázstartó asszír királyokat melengetett az i.e. 9. században.
Mindkét műtárgyat az amerikai hadsereg és az iraki rendőrség által közösen végrehajtott akciókban szerezték vissza. Elrablóik egy bagdadi ház emésztőgödrében rejtették el a kincseket.
A visszaszolgáltatott kincsek között van 820 különböző korokból származó kisebb műtárgy is, amelyekre az Olasz-Iraki Archeológiai Intézet bukkant és vásárolt fel a nemzetközi műkereskedelemben.
Mintegy négyezer műtárgyat sikerült visszaszerezni a Bagdad elestekor elrabolt 14 ezer műtárgyból. A 42 legértékesebb, elrabolt műtárgy közül 27 azonban hiányzik – jelentette be az ünnepségen Mufíd al-Dzsazáiri iraki kulturális miniszter.
Súlyos bírálat érte az Egyesült Államokat áprilisban amiatt, hogy Bagdad április elfoglalásakor hagyták teljesen kirabolni az bagdadi Nemzeti Múzeumot, miközben az iraki olajlétesítményeket és más stratégiai intézményeket jelentős erőkkel őrizték – emlékeztetett az AP amerikai hírügynökség.
A világsajtót bejárt hírek akkor arról szóltak, hogy mintegy 170 ezer műtárgyat vittek el a fosztogatók; később kiderült, hogy annak csak töredékéről van szó. Az eltűntnek vélt darabok legértékesebbjeit banki páncéltermekben rejtették el a múzeum dolgozói.