Lengyel megemlékezések a Rákóczi szabadságharc tiszteletére
A Rákóczi szabadságharc kitörésének 300. évfordulója előtt tisztelgő kiállítás nyílt Lengyelországban.
A délkelet-lengyelországi Jaroslawban szerdán ünnepélyesen nyitották meg a budapesti Hadtörténeti Intézet és Múzeum kiállítását. A Rákóczi szabadságharc történetét, külpolitikai viszonyrendszerét, a kuruc hadsereget, a korabeli magyarországi társadalmi és politikai állapotokat huszonegy színes tablóval bemutató vándorkiállítás, melynek magyar változata négy hónapja járja a magyarországi városokat, elsőként Lengyelországban került a külföldi közönség elé.
A kiállítást, melynek társrendezője a varsói Magyar Kulturális Intézet, számos helyi városi, járási vezető jelenlétében Nagyiványi Zoltán krakkói magyar főkonzul nyitotta meg a jaroslawi városi múzeum épületében.
Az eseménnyel párhuzamosan tudományos szimpóziumot rendeztek, melyen Ságvári György, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum, illetve Zofia Bienkowska, a jaroslawi múzeum munkatársa tartott előadást a Rákóczi szabadságharc lengyel vonatkozásairól. Elhangzott, hogy a szabadságharc Lengyelországból indult ki, és bukása után Rákóczi híveivel együtt is először ide menekült, mégpedig éppen Jaroslaw városába. A város és az egész térség a szabadságharc legfontosabb hátországa volt.
A kiállítás megnyitása előtt a magyar és lengyel vezetők, vendégek koszorút helyeztek el II. Rákóczi Ferencnek, a Benedek-rendi női szerzetes kolostor falán elhelyezett emléktáblájánál, illetve a Leon Czechowski őrnagy, az 1848-49-es magyar szabadságharc lengyel hősének emlékét őrző kopjafánál. A rendezvénysorozat zárásaként a Kecskés együttes adott koncertet.