Konferencia Párizsban a századfordulós Bécs-Budapest építészetéről
A századfordulós Budapest és Bécs arculatát meghatározó építészeti irányzatokról kezdődött kétnapos konferencia csütörtökön a Párizsi Magyar Intézetben (PMI).
“A modernitás két arca az építészetben: Ornamentalizmus és funkcionalizmus, a városi érzékenység visszatükröződései” címmel rendezett nemzetközi találkozóra a világ négy tájáról érkeztek neves szakemberek.
Csütörtökön hangzott el az Egyesült Államokban élő John Lukacs előadása a századfordulós Budapest művészeti és intellektuális irányzatairól és állapotairól, és a budapesti Ferkai András tanulmánya Az ornamentalizmus és a modern között: a bécsi Josef Hoffmann és a budapesti Kozma Lajos összehasonlítása címmel.
Nagy érdeklődéssel fogadta a közönség Catherine Horel francia történész előadását is „Budapest-Bécs, 1896-1930, két mozgásban lévő világváros” címen, és az osztrák Friedrich Achleitnernek a bécsi és budapesti építészet 1880-1938 közötti korszakáról szóló beszámolóját.
A konferencia második napján olvassa fel írását Keserű Katalin művészettörténész Az ornamentika és a funkcionalizmus szerepéről Medgyaszay Istán alkotásaiban címen. Ezen a napon tart előadást a francia Olivier Deshayes a modernitásról és a pluralista esztétikáról, Gerle János, aki eltűnt vagy soha meg nem valósult magyarországi szecessziós épületekről beszél és a bécsi Bernhard Leitner, aki a Wittgenstein-házról mondja el gondolatait.
A konferencia a PMI, a párizsi egyetem hungarológiai központja, az UNESCO magyar delegációja szervezésében Bécs városának támogatásával jött létre. A rendezvény pénteken Fasang Árpád, Magyarország UNESCO-nagykövete zárszavával ér véget.