Kelet és Nyugat között – konferencia Miklós Pál emlékére

Kelet és Nyugat között címmel tartanak konferenciát az egy éve elhunyt Miklós Pál, művészet- és irodalomtörténész, műfordító, a kelet-ázsiai kultúra kiváló tudósa emlékére hétfőn Budapesten, az Iparművészeti Múzeumban - - tájékoztatta a szervező Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Múzeum az MTI-t.
A tudományos ülésszak Miklós Pál munkásságának sokrétűségét kívánja áttekinteni pályatársak és tanítványok előadásai révén, akik között vannak sinológusok (Kína-kutatók), művészet-, illetve irodalomtörténészek és muzeológusok – közölte Renner Zsuzsanna, a múzeum igazgatója.
Miklós Pál a budapesti tudományegyetemen dipomázott, majd 1951 és 1954 között Pekingben volt aspiráns. 1955-ben lett a Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Múzeum munkatársa, 1958-től a Magyar Tudományos Akadémia Irodalomtudományi Intézetének kutatója.
1977-től nyolc évig az Iparművészeti Múzeum főigazgatójaként tevékenykedett, azt követően 1987-ig – hivatalos nyugdíjba vonulásáig – a Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Múzeum igazgatójaként dolgozott.
Sinológiai munkásságának középpontjában a buddhizmus és a kínai festészet állt, e tárgykörben számos írása, valamint több könyve jelent meg, ezek sorában például A sárkány szeme, a Bevezetés a kínai piktúra ikonográfiájába, A Zen és a művészet, valamint a Tus és ecset című. Munkásságát József Attila-, illetve Munkácsy Mihály-díjjal ismerték el. Miklós Pál 2002. november 16-án hunyt el.