Egyre kevesebb roma beszéli anyanyelvét

A romani nyelv néhány generáción belül megsemmisül a nyelvész szerint, ha nem történik megfelelő beavatkozás a romák anyanyelvének megmentése érdekében.
“Évről évre drasztikusan csökken a romák körében az anyanyelvet beszélők száma” – hangoztatta Kolompár Hajnalka kutatásaira hivatkozva a romák anyanyelvi oktatásáról szervezett kétnapos konferencia megnyitóján hétfőn Téten.
A Pécsi Tudományegyetem Romológia Tanszékének tanára elmondta: a helyzetet még súlyosbítja, hogy az anyanyelvet beszélők gyermekeiknek nem adják át a nyelvismeretet a nyelvhez kapcsolódó előítéletek miatt.
“A romani nyelv csekély szókészletével, hiányos grammatikájával kapcsolatos stigmák is gyorsítják a nyelvcsere folyamatát” – mondta Kolompár Hajnalka.
A szakember a problémák gyökerét abban látja, hogy “a többségi társadalom nem tartja fontosnak sem politikai, sem tudományos szinten a romani nyelv állapotának rendezését”. A romani nyelv megmaradása érdekében szorgalmazta a nyelvfejlesztés alapját képező nyelvi norma kidolgozását, amely – mint rámutatott – a nyelv fejlesztésének alapját képezheti.
Bicskei Edit, az Oktatási Minisztérium képviseletében elismerte, hogy a tankönyvek terén komoly adósságok vannak. Ugyanakkor arról is szólt, hogy a roma népismeret tanításában sikerült előbbre lépni, az évfolyamok többségében a megfelelő tankönyv már rendelkezésre áll. Az idei tanévben mintegy harminc általános és középiskolába vezették be a romani és a beás nyelv oktatását. Igény több helyen is lenne a nyelvoktatás bevezetésére, azonban kevés a felkészült pedagógus – hangoztatta.
A problémák ellenére a szakember eredményekről is be tudott számolni. Javulásnak minősítette, hogy míg a tíz évvel ezelőtt a roma tanulók 77 százaléka végezte el az általános iskolát tanköteles koron belül, ez az arány ma már magasabb 90 százaléknál.