Brancusi alkotásokat restauráltak

Constantin Brancusi világhírű román szobrász három, állami és európai pénzekből restaurált alkotását vette át csütörtökön az illetékes szakértői bizottság a dél-romániai Targu Jiu központi parkjában.
A Csók kapuját, a Székek sétányát és a Hallgatás asztalát négy hónapig restaurálta a velencei Lithos SNC, amely a júniusi árverésen 3, 6 milliárd lejért (körülbelül 23 millió forintért) vállalta el a munkálatokat. Az árverésre négy cég jelentkezett, nevezetesen a kolozsvári Napoca, a Bumbesti Jiu-i Grand Stone, a bukaresti Doris Art és a nyertes velencei cég.
A restaurálási pályázatot a román művelődésügyi minisztérium írta ki júniusban. A román kormány az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) által a Kulturális Hagyaték tervezetre kiutalt ötmillió dolláros hitel egy részét fordította szoborkomplexum felújítására.
A Constantin Brancusi nevét viselő parkban 1937. november 7-én avatták fel a három alkotást, ugyanazon a napon, amikor felszentelték a Brancusi-tengely részét képező Szent Péter és Pál templomot. A tengely a Zsil partján levő Csend asztalánál kezdődik, magában foglalja a Székek sétányát, a Csók kapuját, a templomot és utolsóként a Végtelen oszlopot.
Constantin Brancusi 1879. február 19-én született a Gorj megyei Hobitán. 1903-ban Münchenbe, majd Párizsba távozott, első egyéni kiállítását 1914-ben New Yorkban nyitotta meg. A Targu Jiu-i komplexum kialakítását 1937-ben kezdte el. A művész 1957. március 16-án hunyt el Párizsban.