„Legek” az információs társadalom építésében

Száz lakosra vetítve a legtöbb vezetékes telefonvonal Svédországban, a legtöbb mobil Tajvanon, a legtöbb szélessávú internetelérés Dél-Koreában, a legtöbb nethasználó pedig Izlandon van. Magyarország a középmezőny felső részében.
A világ 178 országa között Magyarország a 36. helyen áll az információs társadalom kialakításában – derül ki az ENSZ égisze alatt működő Nemzetközi Távközlési Unió (ITU) szerdán közzétett jelentéséből.
A nemzetközi szervezet a világ 178 országára kiterjedő felmérésében egy úgy nevezett digitális hozzáférési indexet állapította meg annak alapján, hogy az egyes országokban hány vezetékes és mobiltelefon jut száz lakosra, mekkorák az internethez való hozzáférés költségei az egy főre jutó nemzeti össztermék arányában, milyen az iskolázottság szintje, milyen gyorsaságú internet kapcsolat áll a felhasználók részére, és száz lakos közül hányan használják az internetet.
Svédország az első helyen, Magyarország a középmezőny felső részében
Ezen szempontok alapján az információs társadalom kialakításában Svédország áll az első helyen. Két észak-európai állam – Dánia és Izland – követi, a negyedik helyre pedig Dél-Korea került. A Top 10-ben találjuk még Norvégiát, Hollandiát, Hong Kongot, Finnországot és Kanadát.
A szervezet a 178 országot a digitális hozzáférési index alapján négy – magas, felső, közepes és alacsony hozzáférésű – csoportba sorolta. A második csoportba döntően közép-kelet európai országok, gazdag arab államok és feltörekvő latin-amerikai országok kerültek.
Ide került Magyarország is: 36. helyezésével három kelet-európai állam is megelőzi. A szlovének (24.) ugyanis bekerültek a legelső csoportba – indexük megegyezett Franciaországéval -, Észtország 28., Csehország pedig 31. helyezést ért el.
A második csoportba került országok némelyikében az elmúlt években kiemelkedő informatikai fejlesztéseket hajtottak végre: ilyen például a legmagasabb helyezést elért arab ország, az Egyesült Arab Emírségek fővárosában, Dubai-ban futó Dubai Internet City, Malajziában a Multimédia Super Corridor, vagy a legjobb helyezést elért afrikai országban a Cyber City Mauritius.
A legnagyobb meglepetések
A tanulmány készítői sajtóközleményükben meglepetésüknek adtak hangot Szlovénia feltörése miatt, vagy hogy a Top 10-ben több ázsiai ország – Dél-Korea mellett Hong Kong és Tajvan – is szerepel, s a legutóbbi felméréshez képest a legnagyobb haladást elérő öt ország közül négy szintén ázsiai.
Svédország (65.25), USA (65.02), Ciprus (62, 44), Kanada (61, 30), Tajvan (57, 45)
Tajvan (106, 5), Luxemburg (105, 4), Izrael (95, 5), Olaszország (92, 5), Hongkong (91, 6)
Hongkong (0, 19), USA (0, 51), Szingapúr (0, 64), Dánia (0, 68), Kanada (0, 68)
Dél-Korea (21, 9), Hongkong (14, 6), Kanada (11, 1), Tajvan (9, 4), Belgium (8, 4)
Izland (64, 9), Svédország (57, 3), Dél-Korea (55, 2), USA (55, 1), Japán (54, 5)