Megtalálták Európa legrégebbi fogkeféjét – fültisztításra is használták

Német régészek megtalálták Európa legrégebbi fogkeféjét: a 250 éves darab nyelét csontból faragták, sörtéi valószínűleg disznósörték voltak.
Megtalálták Európa valószínűleg legrégebbi fogkeféjét – jelentették be német régészek. A fogkefét Minden nyugat-német városban, egy egykori kórház helyén ásták ki.
Bár sörtéi elrohadtak, az állatcsontból készült, körülbelül 10 centiméteres nyél épen fenmaradt. A fogkefe egyébként multifunkciós: másik vége kiskanál formában végződik, feltehetőleg fültiszítási célra szolgált.
A szakértők a fogkefe keletkezését 1750-re teszik. Egy hasonló korú leletet már néhány hónapja találtak Németországban, a mostani lelőhelytől körülbelül 100 kilométerre északra, Quedlinburgban: most a régészek azt állítják, hogy a két kefe valószínűleg ugyanattól a készítőtől származott.
A fogkefe a XVIII. században vált általánosan használttá Európában, a tehetősebb európai polgárok körében ekkor terjedt el ugyanis a fog ősi ellenségének, a cukornak a rendszeres fogyasztása.
Hippokratész még szivaccsal tisztította fogát
Az első “fogkefék” faágakból, gyökerekből készültek, melyek végét szétrágták vagy széthúzták, hogy felrostozódjon, majd a rostos véggel tisztították meg a fogakat.
Az ókori népek a kereszténység kialakulását megelőző századokban olyan nagy jelentőséget tulajdonítottak a fogak tisztításának, hogy azt a vallási rítus részévé tették. Hippokratész gyapjúdarabot, szivacsot ajánlott a fogak tisztítására, a rómaiak pedig faágból készült eszközzel, rabszolgáikkal végeztették a tisztítást. Európában a középkorban használtak hasonló fogtisztító eszközöket, de leggyakrabban textildarabot alkalmaztak.
A fogkefét is a kínaiak találták fel
A fogkefét egy ötletes kínai a XVI. század elején találta fel. A keleti találmányokat azonban Európában sokszor újra fel kellett fedezni. A fogkefét a német lelet tanúbizonysága alapján több mint 250 évvel ezelőtt fejlesztették ki a kontinensen, faragott csontba illesztett lószőr segítségével. Egy londoni, 1780-ból származó fogkefe faragott csontból és malacsörtéből készült.
Hazánkban a XIX. század elején jelentek meg az első, külhonból behozott fogkefék. Az első magyar szabadalmat a XIX. század közepén jelentették be. Kezdetben a fogkefék előállítására disznósörtét használtak. A disznósörtét azonban nem lehetett fertőtleníteni, ezért 3 hetente kellett volna cserélni a belőle készült fogkefét.
A szintetikus szálú fogkeféket Magyarországon alig több mint 30 éve használják. Az amerikai DuPont cég viszont külföldön már 1938-ban el kezdte forgalmazni.