Szudán, Tadzsikisztán, Uganda – a világ elfeledett válsággócai

Szudán, Tadzsikisztán és Uganda tragikus belső helyzetére figyelmeztette a világ közvéleményét szerdán Brüsszelben James Morris, az ENSZ Világélelmezési Programjának igazgatója.
Morris sürgette a fejlett országok vezetőit: miközben Irakra, Afganisztánra vagy éppen Észak-Koreára koncentrálnak, ne feledkezzenek meg más válsággócokról sem. “Nem szabad, hogy a nemzetközi segélyprogramok címzettjei között egyesek másodrangúaknak érezzék magukat” – figyelmeztetett. “Pedig sajnos ez a helyzet” – tette hozzá, s elmondta, hogy különösen igaz ez a megállapítás három országra, Tadzsikisztánra, Ugandára és Szudánra, amelyek mind-mind elfelejtődtek, “másodrangú válsághelyzetté váltak” a média szemszögéből.
Az ENSZ főtitkára, Kofi Annan kedden felhívást intézett a fejlett országokhoz, 2004-re 3 milliárd dollárt kérve tőlük 21 ország lakosságának megsegítésére. Ezek túlnyomó többségükben Afrika Szahara alatti részén találhatók, de köztük van Csecsenföld és az Oroszországgal határos több közép-ázsiai köztársaság is. Az ENSZ Világélelmezési Programjának illetékesei az Európai Unióval közösen szervezett szerdai brüsszeli konferencián konkrétan is megnevezték, ebből szerintük mekkora összegre lenne szüksége az előbbi, “elfelejtődött” válsággócoknak: a polgárháborútól sújtott Szudánnak 465 millió dollárt, Ugandának 128 millió dollárt és Tadzsikisztánnak 54 millió dollárt kértek.