Eddig már egymillió ember szokott le Magyarországon a dohányzásról

Eddig már egymillió ember szokott le Magyarországon a dohányzásról, nem lehetetlen tehát, hogy a még ma is cigarettázó milliók kövessék a példájukat - hangzott el a dohányzás elleni mozgalom nemzetközi napján, a Novotel Budapest Congress szállóban rendezett sajtótájékoztatón. "Ma a dohányzás következtében többen halnak meg Magyarországon, mint járványos betegségben, influenzában, AIDS-ben vagy balesetben. A dohányzás ugyanolyan veszélyes szenvedély, mint a drog vagy alkoholizmus" - hangsúlyozta az Országos Egészségfejlesztési Intézet főigazgatója.
”A dohányzás elleni küzdelem összetett feladat, nem csupán az egészségügyi tárca ügye. A jogi háttér megteremtése, a meglévő jogszabályok betartása, a cigarettát hirdető reklámok betiltása, a megfelelő színvonalú kommunikáció egyaránt fontos része ennek az egészségnevelési programnak” – mondta dr. Misz Irén Írisz.
A Ne Gyújts Rá! világnap az Egyesült Államokból indult. A hálaadás napjának közeledtével határozták el amerikai családok, hogy ezen a békés, családi ünnepen kezdeményezik: senki se gyújtson rá november harmadik csütörtökjén. Legalább ezen a napon – amely idén november 20-ára esett – legyen tisztább a levegő.
A magyar gyerekeknek már az óvodában meg kell tanulniuk, milyen káros a dohányzás. Ezt a tanítást meg kell, hogy erősítse az iskolában végzett felvilágosító munka, mert a rászokás tekintetében a pubertás kor a legveszélyesebb. Természetesen a családi minta sem hanyagolható el. A hazai 162 tüdőgondozó közül 100-ban található olyan szakember, aki segít a cigarettától való búcsúzásban, ám a munkájukat nem becsülik meg sem anyagilag, sem erkölcsileg. A leszokásról a 06-40-200-042-es kék számon kapható felvilágosítás.
Sajnos, a hazai dohányzásellenes és egyéb, felvilágosító reklámkiadványok színvonala nem elég magas. A szórólapok többségét az emberek el sem olvassák, azonnal bedobják a kukába. A nívósabb füzeteket – például az Országos Egészségfejlesztési Központ ilyen témájú kiadványait – inkább elteszik, nagyobb az esélye tehát annak, hogy meg is fogadják az abban olvasható tanácsokat.
A főigazgató szerint elvi kérdés, hogy a dohánygyáraktól semmilyen segítséget nem szabad elfogadni: a farkasok ne barátkozzanak a bárányokkal. Tévút, amikor az emberek viccelődnek a dohányzással: az, aki tréfásan megjegyzi, hogy ő már harminckétszer szokott le a dohányzásról vagy a cigarettákat koporsószögnek nevezi, rossz példát mutat. Az egészségügyi dolgozók felelőssége különösen nagy: súlyosan elítélendő, ha egy orvos vagy nővér dohányzik, miképpen az is elkeserítő, ha a minisztériumban vagy más egészségügyi szervezetben dolgozók teszik ezt.