Esély a szemétcirkusz megállítására!
A Másik Oldal - Ökoszociális Mozgalom nyílt levele a 99 Pest és Nógrád megyei település regionális hulladékkezelési programjával kapcsolatban.
A minisztérium belátta: rossz úton járnak
Azt követően, hogy az Északkelet Pest Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási Projekt immár ötszörösen kudarcot vallott (Püspökszilágy, Sződ, Kosd, Kartal és Keszeg is elutasította a beruházás zászlóshajójának szánt központi óriás szeméttelep befogadását), Donáth Béla, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium fejlesztési igazgatóságának vezetője a héten a Magyar Távirati Irodának és a Népszabadságnak nyilatkozva elismerte: a beruházás megvalósítható új szeméttelep megépítése nélkül is.
Elárulta azt is: pénteken Brüsszelben folytattak tárgyalást az Európai Bizottság Regionális Politikáért Felelős Főigazgatóságán, ahol bemutatták a projekt alternatíváját. Eszerint korszerû hulladéktelepekkel, azaz a gödöllői lerakó bővítésével, a nógrádmarcali – ma kihasználatlanul álló – lerakó bevonásával és egy Esztergom környéki helyszín hasznosításával biztosítható az a kapacitás, amit a jelentős tájrombolást okozó új központi szemétlerakó nyújtott volna.
A Másik Oldal – Ökoszociális Mozgalom immár fél éve képviseli azt az álláspontot, hogy a nógrádmarcali és a gödöllői telep, illetve a projektterület kismértékû módosításával további másik két korszerû lerakó, a csömöri és a salgótarjáni többszörösen kiválthatja a fölösleges központi szeméttelepet, ezért a szaktárca felismerését csak üdvözölni tudjuk. A fölösleges beruházás elhagyásával számításaink szerint a projekt 6, 6 milliárd forintos költségvetéséből akár kétmilliárd forint is átcsoportosítható (Keszegen csak az elkerülő út megépítése közel egymilliárd forintba került volna), a megtakarított összeget pedig a valódi környezetvédelmi célok, azaz a szigetelés nélküli régi lerakók rekultiválására és a szelektív hulladék begyûjtésének és feldolgozásának támogatására lehet fordítani.
Álláspontunk nyomatékosítására csütörtökön levelet küldtünk a minisztérium delegációját fogadó Jean-Marie Seyler részére. Emlékezetes: Brüsszel azt követően kért alternatív javaslatokat a szaktárcától és a Másik Oldal – Ökoszociális Mozgalomtól, hogy szervezetünk augusztus végén az eredeti ISPA-pályázat lényeges adatainak meghamisítása miatt demonstrációt tartott az EU budapesti képviselete előtt.
Örömmel tölti el mozgalmunk tagjait az a tény is, hogy miután Keszeg lakói nemet mondtak a beruházásra, s a faluval szomszédos önkormányzatok előre is kinyilvánították: tárgyalni sem hajlandók a szeméttelep befogadásáról, megmenekült a Naszály-hegy és a Délnyugat-Cserhát páratlan élővilága. Így Vác önkormányzata és a Nógrád Megyei Közgyûlés határozataival összhangban, az Ipoly Unió nevû környezetvédő szervezettel közösen folytathatjuk a térség természetvédelmi oltalmának kibővítése és ökoturisztikai fejlesztése érdekében végzett munkánkat.
Értehetetlennek tartjuk ugyanakkor, hogy a tárca beismerése után miért tartanak népszavazást mégis a szeméttelep befogadásáról két újabb helyszínen, Valkón és Versegen. Azt pedig a demokrácia meggyalázásaként értékeljük, hogy a két népszavazásra a karácsonyi készülődés idején, bronz-, illetve aranyvasárnap kerül sor.
Követeljük Persányi Miklós minisztertől, hogy az ország megítélésére és az adófizetők pénztárcájára tekintettel – minden tekintélyét latba vetve – tegyen lépéseket a fölösleges népszavazások visszavonásáért. Az országban egy tucat hasonló projekt fut pillanatnyilag. A Pest és Nógrád megyeihez hasonló kudarcsorozat elkerülése érdekében kérjük azt is, hogy a miniszter úr biztosítson lehetőséget személyes találkozóra és hallgassa meg az ügyben több ezer helyi polgárt mozgósító szervezetünk tanácsait. Várjuk továbbá Donáth Béla fejlesztési igazgató beszámolóját a pénteki brüsszeli tárgyalásról.