Elhunyt a rettegett iráni bíró

Egy teheráni kórházban 77 éves korában elhunyt a rettegett iráni bíró, Szadek Kalkali ajatolláh, aki politikai ellenzékiek és kábítószer-kereskedők százait küldte akasztófára az iszlám forradalom győzelme után.
Kalkali ajatolláhot az 1979-es iráni forradalmat követően ismerte meg a világ, amikor vaskézzel irányította az iszlám forradalmi bíróságokat. Távollétében ő ítélte halálra magát az iráni sahot is, és kivégeztette Amir Abbasz Hoveidát, aki a sah uralkodása idején 1965 és 1977 között miniszterelnök volt.
A kilencvenes évek végén az ajatolláh nyilvánosságra hozta annak a 85 személynek a nevét, akiknek személyesen rendelte el a kivégzését. Köztük volt a császári hadsereg számos tábornoka és más főtisztjei, a sah rendszerének egykori tisztségviselői, valamint a politikai rendőrség, a hírhedt Savak vezetői.
A Khomeini ajatolláhhoz közel álló Kalkali nem csak a régi rendszer emberei között végzett tisztogatást, de az általa vezetett szolgálatok kivégeztettek szélsőbaloldali szervezetek számos harcos aktivistáját és kurdokat is, olyanokat, akik fegyvert fogtak a fiatal iszlám forradalom ellen. A kábítószer-kereskedők elleni fellépés is a feladata volt.
Iránban megjelent visszaemlékezéseiben Kalkali ajatolláh azt írta, hogy nem bánta meg döntéseit. Memoárjában részletesen leírta azt is, hogyan záratta be egészen az ítélet meghozataláig annak a teheráni börtönnek a kapuit, ahol Hoveida felett ítélkeztek zárt ajtók mögött. Még a telefonvonalakat vonalakat is elvágatta; így akarta megakadályozni, hogy Mehdi Bazargan liberális kormányzatának küldöttei közbeléphessenek Hoveida életének megkímélése érdekében.
1980 decemberében azonban félreállították, mert sokan megkérdőjelezték kíméletlen módszereit. Így valamivel kevesebb mint két évig irányította az iszlám forradalmi bíróságokat. Nemrégiben a Kajhan című konzervatív lapnak elmondta: arra legbüszkébb, hogy megbüntethette a sah egykori romlott tisztségviselőit, sőt hozzátette: csak azt sajnálja, nem volt elég ideje, hogy a nép és az ország valamennyi árulója elvegye méltó büntetését.
A szigorú bíró több mint tíz évig volt Kom szent városának képviselője. 1991-ben azonban újbóli jelöltségét elutasította az alkotmány őreinek tanácsa, és fokozatosan kikerült a politikai életből. A halála előtti utolsó években támogatta a reformpárti iráni elnököt, Mohammed Hatamit, de politikai szempontból inkább elszigeteltségben élt, és vallásoktatóként működött Kom szent város teológiai iskoláján. Az agyműtétét követően elhunyt bírót Komban helyezik örök nyugalomra.