Új kutatási lehetőségek a Nyílt Társadalom Archívumában

Új kutatási lehetőségekkel bővült a hidegháború, a kommunizmus és a balkáni háborúk legnagyobb és legfontosabb dokumentumgyűjteménye, a Nyílt Társadalom Archívum (OSA).
A Nyílt Társadalom Archívum befejezte az 1956-os forradalom nemzetőrségét vezető Király Béla magániratainak feldolgozását – ismertette Rév István, az intézet vezetője csütörtöki sajtótájékoztatóján. Az iratok a forradalom bukása után az Egyesült Államokba menekült katonatiszt, hadtörténész tudományos és politikai tevékenységének „termékei”.
Király Béla a magyar emigráció egyik vezetője alakja volt a hidegháború idején, majd a rendszerváltás után hazatért, és az első szabad választásokon független képviselőként a parlamentbe jutott, ahol 1990-94 között képviselte a Szabad Demokraták Szövetségét.
Kutathatóvá váltak a Kommunista Internacionálé 24 éves történelmének dokumentumai is, a gyűjtemény a Komintern eddig zárt archívumának egymillió digitalizált dokumentumát, illetve több mint húszmillió tételből álló katalógusát tartalmazza. A közel 90 nyelven írott anyag dobozokban egymás mellé rakva 15 kilométer hosszan nyúlna el – tette hozzá szemléltetésül.
A világ legnagyobb, több mint ötezer órányi filmanyagot tartalmazó genocídium archívumát ajándékozta a Nyílt Társadalom Alapítványnak egy idős amerikai filmszínésznő. A gyűjtemény a közelmúlt népirtásait dokumentálja, különös tekintettel a balkán háborúkban történt borzalmakra – mondta el Rév István. Hozzáfűzte azt is, hogy emellett jelentős burmai, kambodzsai, ruandai, szomáliai, Sri Lanka-i és közel-keleti házi filmfelvételeket, titokban felvett dokumentumfilmeket, kizárólag belső használatra készített propagandaanyagokat is tartalmaz az emberiség elleni bűntettekről, az emberi jogok súlyos megsértéséről.
Az anyagokat nemzetközi civil-, illetve kormányközi szervezetek, emberjogi mozgalmak, nagy médiatársaságok használják az embertelen rendszerek tetteinek bemutatására az emberi jogok védelmében folytatott nemzetközi kampányok során – hangsúlyozta Rév István.
Emberi jogok súlyos sérelmeiről tudósító aktivistáknak, újságíróknak hozott létre nemrégiben egy számítógépes rendszert egy kaliforniai szoftverfejlesztő cég. A rendszer egy biztonságos “információs páncélszekrényt” nyújt az interneten keresztül dolgozó emberjogi aktivistáknak, akik gyakran nehéz körülmények között, információik megsemmisítésétől fenyegetve dolgoznak – ismertette az OSA tulajdonában lévő szerverről működő programot Rév István. A híradások, fényképfelvételek kódoltan jutnak az OSA szerverébe, feloldásukról is csak szerzőik rendelkezhetnek.
A Közép-európai Egyetem (CEU) épületében működő Nyílt Társadalom Archívumot Soros György alapította 1995-ben azzal a céllal, hogy a Szabad Európa Rádió – Szabadság Rádió müncheni kutatóintézetének akkor megszüntetett levéltárát biztonságban megőrizve a hidegháború és a kommunizmus történetének forrásgyűjteményeként kutathatóvá tegye.
Mára az archívum gyűjtő- és tevékenységi köre kibővült, az etnikai konfliktusok, háborús bűncselekmények, népirtások, az emberi jogok megsértésének és az információs jogok védelmének témakörében is aktív felvilágosító, oktató- és gyűjtőmunkát folytat.