Fellendülőben a hazai vallási turizmus

A Nyugat-Dunántúl legjelentősebb vallási és kulturális központjait, köztük Pannonhalmát, Győrt, Zircet, Tihanyt szándékozik megismertetni a külföldi vendégekkel most kidolgozott programjában a győri Klastrom Hotel.
A hotel idén került vissza a Karmelita Rend tulajdonába. Jungi Csaba a szállodát üzemeltető Karmel Kft. ügyvezető igazgatója hétfői sajtótájékozttaóján elmondta, hogy a Miniszterelnöki Hivatal és a kulturális tárca pályázatán egymillió forintos támogatást nyertek A magyar keresztény kultúra bölcsője elnevezésű vallásturisztikai útvonalat bemutató kiadvány és weboldal készítésére. A kiírók a magyar és európai közös örökséghez kapcsolódó kulturális utak szervezésének ösztönzésére hirdették meg a pályázatot – tette hozzá.
Győr, Zirc, Pannonhalma, Lébény, Tihany
Az egyházi és kulturális értékeket előtérbe állító program Győrött a karmelita templomot, a Püspökvárat, a Bazilikát, az egyházmegyei kincstárat, Lébényben a románkori katolikus templomot, Pannonhalmán a bencés főapátságot mutatja be az érdeklődőknek. Zircen a cisztercita apátságot, Tihanyban a bencés apátságot látogathatják meg a vendégek. Az ötnapos autóbuszos körút során lehetőség van a világhírű herendi porcelánmanufaktúra és porcelánmúzeum megtekintésére, a pihenéshez a győri termál- és élményfürdőt választották helyszínül.
A barokk épületegyüttest ez év májusa óta, keresztény szellemben, szállodaként és zarándokházként üzemeltető társaság nagy lendülettel építi külföldi kapcsolatait – hangoztatta az ügyvezető igazgató. “Biztosnak látszik, hogy az első norvég katolikus közösség – ötven vendég – jövő tavasszal a húsvétot Nyugat-Magyarországon tölti ezzel a programmal” – mondta. Hozzátette: reményeik szerint Írországból is érkeznek már jövőre vendégek, akik végigjárják a sokat ígérő útvonalat.
Középtávú tervek
A továbbiakban az egyik szárny tetőterének beépítésével szeretnék bővíteni a jelenleg 42 szobás, száz vendég befogadására alkalmas szállodát – körvonalazta a középtávú elképzeléseket.
A karmelita rendház 1732-ben épült, a második világháború alatt és az azt követő időszakban szinte teljesen elpusztult. Felújítását követően 1987-ben nyitották meg az épületegyüttest, amely ma is őrzi az egykori kolostor hangulatát. Különleges értéke a barokk teremben kialakított ötezer kötetes könyvtár, amelyben kisebb létszámú konferenciákat, szemináriumokat, családi rendezvényeket tartanak.