Folytatódott az eddigi legnagyobb hazai természetkárosítási per

Tanúk meghallgatásával folytatódott hétfőn Pécsett azon magyar és olasz állampolgárok pere, akik a vád szerint két évvel ezelőtt több mint 11 ezer védett madár lelövésével minden idők egyik legnagyobb ismertté vált természetkárosítását követték el Magyarországon.
Az eljáró, de az ügyet helyszűke miatt a megyeszékhelyen tárgyaló Mohácsi Városi Bíróság hétfőn tíz tanút hallgatott meg, és a vadászati engedélyek, vadhús exportjához szükséges igazolások kiadásának, és az ezekhez köthető természetvédelmi ellenőrzések menetéről informálódott.
A tárgyaláson a 11 vádlott közül csak a 6 magyar volt jelen, 4 olasz társukat távollétükben ügyvédeik képviselték. Az egyik olasz állampolgár időközben elhunyt, ezért a bíróság ellene megszüntette az eljárást.
A különösen nagy értékre, bűnszövetségben elkövetett lopás, valamint élő szervezet tömeges pusztulását eredményező természetkárosítás miatt indult tárgyalás szeptember elején kezdődött, de azt a bíróság két nap után, a magyar vádlottak meghallgatását követően, az olasz vadászok távollétében elnapolta.
A magyar érintettek – akik vadászatok szervezésével foglalkozó cégek munkatársai – szabadlábon védekezhetnek, az öt külföldi vadász korábban távozott az országból, közülük ketten biztosítékot, 18 millió, illetve 1 millió forintot helyeztek letétbe.
A vádirat szerint 2001. november 5-én a vámosok az udvari magyar-horvát határátkelőhelyen mintegy 40 védett madárfaj 11 ezer 771 egyedének lefagyasztott tetemét találták meg egy olasz hűtőkocsiban. Egy részük cigányréce, haris, és nagy póling, amelyek nemzetközileg is a fokozottan védett fajok közé tartoznak. A nyomozás során kiderült, hogy a madarak Kalocsa, Baja, Mélykút és Csávoly térségéből származnak.
A szárnyasok eszmei értékét akkor mintegy 300 millió forintra becsülték, de a rendőrség tájékoztatása szerint a zsákmány az olasz vendéglők kínálatában szereplő különleges szárnyas ételek áraival számolva elérte az egymilliárd forintot.
A természetkárosításra úgy kerülhetett sor, hogy a vadásztársaságok, vadászatok szervezésével foglalkozó vállalkozások munkatársai a legálisan vadászó olasz állampolgároknak lehetővé tették védett madarak elejtését, befogását is. Közreműködésükért a vádlottak alkalmanként jelentős összegű pénzt kaptak.
Ha bűnösségük beigazolódik, a természetkárosításért 5 évig, lopás miatt pedig akár 10 évig terjedő szabadságvesztéssel is sújthatók. A tárgyalás kedden, majd várhatóan szerdán, összesen mintegy 40 tanú meghallgatásával folytatódik Pécsett, a Baranya Megyei Bíróság épületében.