Pakson szobrot állítottak Marx György fizikusnak
Barátok, tisztelők, pályatársak körében avatták fel Marx György akadémikus bronzból készült mellszobrát - Farkas Pál szekszárdi szobrászművész alkotását - kedden a Paksi Atomerőmű Rt. szoborparkjában.
Keviczky László, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke a professzor munkásságáról, tudományos életrajzáról szólva elmondta: tudományos munkásságát 1949-ben kezdte az ELTE elméleti fizikai tanszékén, eredményesen csatlakozott azokhoz a kutatásokhoz, amelyek a tanszéken a relativisztikus dinamika leírásával és megmaradó mennyiségekkel foglalkoztak.
„Nagy áttörést jelentett ötven éve, 1952. december 10-én publikálásra beküldött cikke, amely lényegében megalapozta a leptonszám megmaradási törvényt a gyenge kölcsönhatások univerzitásáról. Ezzel az eredményével útjára indította a magyar elméleti részecskefizika kutatásokat” – hangsúlyozta Keviczky László.
Az MTA alelnöke méltatta a tudós professzor nemzetközi elismertségét, azt hogy teljesen új szemléletet honosított meg a fizikában és sokat tett a tudomány népszerűsítéséért. A professzor „évtizedeken át küzdött Paks ügyéért”. Érvelt, tanított, előadott az atomenergia békés célú alkalmazásának szükségessége mellett.
A szobor talapzatán elhelyezett emléktáblán a következő olvasható: „Marx György (1927-2002) a leptontöltés megmaradásának felfedezője, a nukleáris kultúra hivatott terjesztője, tanárok tanítója, Kossuth-díjas, a Magyar Tudományos Akadémia tagja”.