Művészet, borok és sajtok Franciaországból

"A legfinomabb borok és sajtok hazája, Franciaország" címmel nyílt kiállítás szerdán Budapesten, az Országos Idegennyelvű Könyvtárban a Határtalan Európa - Kultúrák találkozása mottóval ez év tavaszán kezdődött egyéves eseménysor legújabb rendezvényként.
Jó ötlet az összeállítás, amelyben a művészet a borokkal szerepel, hiszen e kettő kapcsolata tradicionális Franciaországban – fogalmazott megnyitójában a francia nagykövet. Dominique de Combles de Nayves utalt arra: a franciák által oly kedvelt bisztrók, kávéházak számos világhírűvé vált alkotás létrejöttének voltak helyszínei.
A kiállítás betekintést ad az irodalmi, a színházi, a zenei és filmes kapcsolatokba is. A tárlókban helyet kaptak például Marcel Proust, Boris Vian és Jean Marais kötetek. Az érdeklődők Jean Cocteau (1889-1963) költő, író, filmrendező, színész, díszlettervező és festőművész pályafutásának főbb eseményeiről is tájékozódhatnak s megtekinthetők többek között a Montparnasse negyed festő kiválóságairól készült fekete-fehér fotók.
A látnivalók sorát színesítik képzőművészek által tervezett borcímkék is, közöttük például Andy Warhol műve. A tárlathoz kapcsolódó programsorban Cocteau két művét – A Szépség és a szörnyeteg és A kétfejű sas című filmeket – is műsorra tűzik, s a vetítésekhez Lackfi János költő, műfordító tart bevezető előadást Szürrealizmus ma címmel.
Bognár Róbert Egy régi motoros a francia műfordításról című előadását december 8-án hallgathatja meg a bibliotéka közönsége, a következő napon pedig Történet – történelem címmel tart értekezést a Nobel-díjas Claude Simon Történet című kötetéről Romhányi Török Gábor író, műfordító.
A 2004 tavaszáig folytatódó sorozat keretében – amelyet a könyvtár Magyarország uniós csatlakozása alkalmából indított – januárban Kisebbségben – nemzetiségi politikai az EU-tagállamokban címmel rendeznek kiállítást és tanácskozást.