A hazai zöld szervezetek a vegyi anyagok szigorúbb ellenőrzését követelik

A magyar kormány a vegyi anyagok szigorúbb ellenőrzését szorgalmazza majd az európai uniós közösségi jogszabály elfogadása során - fogalmazták meg követelésüket zöld szervezetek a csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón.
A Greenpeace, a Levegő Munkacsoport, a Magyar Természetvédők Szövetsége képviselői elmondták: a vegyipari lobbi tevékenysége nyomán a közösségi jogszabály-tervezet legújabb változata már köszönő viszonyban sincs az eredeti, tavaszi, szigorúbb előterjesztéssel.
A jelenleg érvényes szabályok szerint az 1981 előtt piacra vitt vegyi anyagokat – amelyek száma több mint 100 ezer – nem kell minősíteni az egészségügyi, környezeti hatások alapján. Ez a kötelezettség csak az 1981 után piacra vitt vegyi anyagokra vonatkozik, melyek száma – feltehetően a vizsgálati, regisztrációs költségek miatt is – csak 3 ezerre tehető.
Az új európai uniós szabályozás tervezete tavasszal még azt tűzte ki célul, hogy valamennyi, évente 1 tonnánál nagyobb mennyiségben gyártott, felhasznált vagy importált vegyi anyagnál el kell végezni az egészségügyi, környezeti hatásokról a részletes elemzést. Ebbe a kategóriába körülbelül 30 ezer vegyi anyag tartozik.
Mint a zöldek képviselői elmondták: időközben a lobbi tevékenység hatására ez a követelmény már csak a 10 tonnánál nagyobb mennyiségekre vonatkozna, s ennek alapján körülbelül 10 ezer vegyi anyag részletes vizsgálata lenne kötelező. Nem vonatkozna továbbá a szigorú ellenőrzés a tisztítószerekre, a kozmetikumokra, s többféle műanyagra.
A zöldeknek ez teljes mértékben elfogadhatatlan. Az emberi egészség, a környezet igen nagy kockázatoknak van kitéve a különféle vegyi anyagok által. Az Európai Unió egyik szakbizottsága például megállapította, hogy még a tömegesen gyártott vegyi anyagoknál is 80 százalékot tesz ki az a hányad, amelynél nincsenek adatok az egészségre gyakorolt hatásról. Ez riasztó adat, s bizonyítja, hogy nem szabad engedni az eredeti, szigorúbb szabályozási tervezetből – hangsúlyozták a zöldek képviselői.