A szentgáliak vasárnap döntenek a Veszprém-megyei hulladékkezelőről

Népszavazáson dönt a 162 bakonyi és Balaton-parti település 300.000 állandó lakosát és nyaralóvendégét kiszolgálni képes, 50 százalékban uniós támogatással megvalósítandó szentgáli hulladékkezelő sorsáról a majdnem háromezer lelkes falu lakossága vasárnap.
“A beruházás 6, 5 milliárd forintba kerül, felét az Európai Unió az ISPA alapból, 40 százalékát a magyar költségvetés a környezetvédelmi tárcán keresztül, 10 százalékát pedig az érintett önkormányzatok biztosítják” – közölte Hartmann Ferenc veszprémi alpolgármester.
Erősödő szelektív hulladékgyűjtés
Mint a megyeszékhely alpolgármestere elmondta, az észak-balatoni térség lerakóhelyei néhány éven belül már nem képesek befogadni a hulladékot, ezért 162 település konzorciumot alapított, támogatásért az unióhoz fordult s az kedvezően fogadta a pályázatot.
A szelektív hulladékgyűjtést és újrahasznosítást ösztönző rendszer részeként Tapolcán, Balatonfüreden, Veszprémben, Ajkán előkezelő, Tapolca, Balatonfüred és Szentgál külterületén komposztáló, Veszprémben építési hulladék-feldolgozó üzem, Szentgál külterületén hulladékkezelő létesül s a térség öt városának hulladék-lerakóját bezárják, amennyiben a sikeres vasárnapi szentgáli népszavazást követően további kilenc hatósági eljárás is eredménnyel zárul.
Szalay Zoltán, a Veszprémi Kommunális Rt. igazgatósági elnöke a sajtótájékoztatón elmondta: Veszprém megyében azért nehéz hulladéklerakó-helyet találni, mert az észak-balatoni táj nagy része természetvédelem alatt áll, a Bakonyban pedig az ivóvizet biztosító karsztvíz-kincs megóvására kell különös figyelemmel lenni.
Nehéz volt helyszínt találni a Balaton-felvidéken
A geológiai szakértők a legmegfelelőbbnek a Márkói-medencében, Szentgál határában fekvő Hegyfői-dűlő 25 hektáros területét találták a legalkalmasabbnak térségi hulladékkezelő-mű építésére; a létesítmény a falutól 5 kilométerre, a 8-as főút mellett épülne meg s megközelítéséhez nem kell a környék településeire behajtaniuk a szállító-járműveknek – magyarázta az igazgatósági elnök.
A december 7-re népszavazást kiíró szentgáli képviselő-testület a térség hulladékának befogadásáért cserébe jelentős támogatást harcolt ki a konzorciumtól a község számára: a térség önkormányzatai 63 millió forint támogatást nyújtanak a nyolc-tantermes, tornatermes új általános iskola megépítéséhez, hogy ez az összeg a szükséges 10 százaléknyi önrészt biztosítsa a 630 millió forint értékű beruházás kormányzati címzett pályázati támogatásához – tájékoztatott a falu polgármestere, Gombásné Légrádi Irén.
Kedvezmények a falunak
A sajtótájékoztatón ismertették azt a levelet, amelyet Persányi Miklós küldött Szentgálra s amelyben a környezetvédelmi miniszter arról tájékoztatja a bakonyi falu lakóit, hogy az oktatási tárca támogatja a szentgáliak iskola-építési pályázatát.
Szentgálnak a konzorcium a megegyezés szerint évi 30 millió forint iparűzési adót fizet, a falu lakóinak 3 évig nem kell szemét-díjat fizetniük, a megye támogatja a település csatorna-hálózatának kiépítését, s a 162 település vállalkozása magára vállalja a szentgáliak engedély nélkül létesített szeméttelepe fölszámolásának a költségeit.
Az MTI érdeklődésére a polgármester-asszony elmondta: a 2.969 lelkes falu 2.204 választópolgárának várhatóan a 90 százaléka elmegy vasárnap a népszavazásra s reményeik szerint a többség a beruházás megvalósítására voksol.
A szentgáli hulladékkezelő-mű megépítése nem politikai kérdés, támogatói és ellenzői nem pártszempontok alapján foglalnak állást – hangsúlyozta a veszprémi alpolgármester.