A környezetvédelmi tárca jövő évi beruházásai

Az árhullámok 60-80 centiméterrel alacsonyabban tetőznek majd a Tiszán a 2004. és 2007. között megvalósuló Vásárhelyi-terv első ütemének eredményeként - ismertette Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter a hétfői, rendkívüli kormányszóvivői tájékoztatón.
Uniós forrással
Az első ütemben 65 milliárd forintot használnak fel a tervek szerint a vízügyi, természetvédelmi célokra, s ugyanennyit az agrár- és vidékfejlesztésre. Persányi Miklós elmondta: a 2004-es indító feladatokra 8 milliárd forintot különítettek el a költségvetésben, 2005-re 15 milliárd forint a vízügyi és természetvédelmi kiadások költségterve. A 2006-os, 2007-es évre a 65 milliárd fennmaradó része jut figyelembe véve, hogy a programhoz lehetséges az európai uniós közösségi források egynegyed részt kitevő arányú bevonása.
Az ISPA támogatásával jövőre négy nagyvárosban csatornázási, szennyvíztisztítási, hét térségben pedig hulladékgazdálkodási programok indulnak. A közösségi támogatással megvalósuló programokhoz jövőre a költségvetés 22 milliárd forintos saját részt biztosít.
A Vásárhelyi-terv első üteme
A Vásárhelyi-tervről szólva a miniszter elmondta, hogy jövőre elsőként a cigánd-tiszakarádi, valamint a tiszaroffi árapasztó tározók építését kezdik meg, illetve a nagyvízi meder rendezését Tivadar környékén, valamint Szolnok és a déli országhatár között.
Az első ütem során egyrészt a nagyvízi meder és a hullámtér visszaállító képességének javításával növelik az árvízbiztonságot, másrészt hat árapasztó tározót építenek. Az említetteken kívül a Szamos-Kraszna közi, a nagykunsági, a hanyi-tiszasülyi, illetve a nagykörûi tározókat.
Persányi Miklós hangsúlyozta: mindez fellendíti a térség gazdaságát, hozzájárul az állampolgárok lét- és vagyonbiztonságához, javítja az életkörülményeket, a terület turisztikai vonzerejét, elősegíti az ökomezőgazdaság kiépítését, új munkahelyeket hoz létre. A Vásárhelyi-terv megvalósítás az elmúlt évtizedek legnagyobb infrastrukturális fejlesztése a keleti országrészben.
Szennyvíztisztító beruházások
A szennyvízkezelési beruházásokról szólva a miniszter ismertette, hogy jövőre megkezdődnek a szegedi, a győri, a soproni és a pécsi programok.
Szeged és környékén valamennyi háztartás, mintegy 200 ezer állampolgár számára biztosítják majd a szennyvízkezelési szolgáltatást, hozzájárulva ezzel a Tisza és a talajvíz tisztaságának javításához. A tervek szerint 2006-ra a csatornahálózat hossza a jelenlegi 310 kilométerről több mint 700 kilométerre bővül a térségben. A beruházás 22 milliárd forintos költségéhez csaknem 9 milliárd forinttal járul hozzá az ISPA keretében az EU.
A győri szennyvíztisztító programról szólva a miniszter hangsúlyozta, hogy ez nagyban hozzájárul majd 150 ezer állampolgár korszerû szennyvízkezeléséhez, a Mosoni-Duna vízminőségének javításához. A beruházás teljes költsége 5, 6 milliárd forint, ebből 1, 9 milliárd forintot vállalt magára az Európai Unió.
Pécsett és Sopronban ugyancsak megkezdődik jövőre a csatornahálózat bővítése, illetve a szennyvíztisztító korszerûsítése. A két térségben együtt csaknem 230 ezer állampolgár szennyvíz szállítása, kezelése válik az uniós normáknak megfelelő színvonalúvá.
Korszerűsödő hulladékgazdálkodás
A hulladékkezelési programokat ismertetve Persányi Miklós szólt arról, hogy jövőre hét térségben már a kivitelezésen lesz a sor. Így például a Hajdú-Bihar megyei regionális program keretében 60 elavult lerakót számolnak fel, bevezetik a szelektív hulladékgyûjtést, az új rendszer 500 ezer állampolgárt fog kiszolgálni. Ennek összköltsége csaknem 24 millió euró, ebből 14 millió euró az ISPA-segítség.
A Miskolc térségi hulladékgazdálkodási program több mint 16 millió euróba kerül, s ebből 9 millió eurót vállalt magára az európai közösség. Korszerûsödik még a hulladékgazdálkodás Szolnok-Törökszentmiklós, Szeged térségében, valamint megkezdődnek a kivitelezési munkák a Tisza-tónál, a Sajó-Bodva völgyében, valamint hasonló program indul a Duna-Tisza közében.