Bírságból újulnak meg a lónyai templom faliképei

Örökségvédelmi bírságból befolyt összegből újulnak meg a lónyai református templom koraközépkori faképei; a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) 16 millió forintot fordít a rekonstrukcióra – nyilatkozta a KÖH elnöke hétfőn Budapesten.
“Az épített örökség védelme szempontjából jelentős lépés, hogy immár második alkalommal sikerült érvényt szerezni a KÖH eljárásának. Ahogyan a Citadella-terasz esetében is, most egy tihanyi műemlék elbontása miatt hozott hatósági határozatot erősített meg a bíróság” – mondta Varga Kálmán.
A tihanyi védett épület elbontása miatt még a KÖH jogelődje, az Országos Műemlékvédelmi Hivatal szabott ki bírságot 2000-ben. A tihanyi Petőfi utcában egy műemléképület engedély nélküli elbontását 16 millió forintos bírsággal sújtotta a műemlékvédelmi hatóság, és ezt a bíróság is megerősítette – közölte. Varga Kálmán ismertetése szerint a védett épületet elbontó magánszemély már le is rótta büntetését.
A KÖH elnökének szavai szerint ez az eset azért is jelentős, mert nagyságrendileg magas összegű bírságot vetett ki a hatóság. A KÖH kétfajta pénzbüntetést szabhat ki. Az egyik az úgynevezett örökségvédelmi bírság – a tihanyi műemlék elbontása miatt is ezt alkalmazták -, amelyet abban az esetben vethetnek ki, ha valaki véglegesen kárt okoz egy műemlékben – sorolta.
A másik bírságolási fajta a végrehajtási bírság, amely kényszerítő erejő, és akár többször is kiszabható. Az örökségvédelmi bírság összegét a hatóság, a KÖH határozza meg, a végrehajtási bírság összegének maximuma nem haladhatja meg a százezer forintot – fűzte hozzá.
A KÖH-nek – a törvény előírása szerint – az örökségvédelmi bírság formájában kivetett, és a hivatalhoz befolyt összeget vissza kell forgatnia az örökségvédelem javára. Ezért döntött úgy a KÖH, hogy a most befolyt 16 millió forintot a lónyai református templom faképeinek felújítására szánja – mondta. A lónyai templom részben Árpád-kori faképei európai jelentőségőek.
A Péter és Pál apostol tiszteletére szentelt lónyai református templom – amelyet valószínűleg Bánk bán építtetett a 13. század elején – felújítását 1999-ben határozták el, mivel akkora nyilvánvalóvá vált, hogy az általánosan rossz állapotba került templom felújítása halaszthatatlan – idézte fel.
A Tiszántúli Református Egyházkerültet finanszírozásával 2000-ben befejeződött a templom művészettörténeti feltárása. Ennek során előkerült az eredeti sekrestye alapfala, boltozatának és tetőszerkezetének lenyomatai az északi falon, valamint az eredeti tetőszerkezet könyökfáinak lenyomatai, és közbenső díszítő mezői. “A jövő évben a 16 millió forint beforgatásával folytatódik a további feltárás és megkezdődik a restaurálás” – mondta Varga Kálmán.
A KÖH elnökének ismertetése szerint a hivatal 2002-ben és 2003-ban összességében 48 millió 279 ezer forintot vetett ki örökségvédelmi és végrehajtási bírságként, ebből ez idáig 16 millió 665 ezer forint folyt be.