Kezdődik a milánói klímakonferencia miniszteri szintű szakasza

Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter elnökletével szerdán Milánóban megkezdődött az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezménye éves konferenciájának úgynevezett magas szintű, miniszteri szintű szakasza.
Ezen az ülésszakon az egyezmény 186 tagállamát vezető kormánytisztviselők képviselik, csaknem száz országból a környezetvédelemért felelős miniszter vesz részt a munkában.
Persányi Miklós, akit a konferencia múlt heti kezdetén egy évre a szervezet elnökévé választottak, a miniszterek tanácskozásán elhangzott nyitó beszédében rámutatott: a tanácskozás eddigi munkája, a delegációk aktivitása azt jelzi, hogy a résztvevő országok egyre inkább felismerik a közös cselekvés sürgető szükségességét.
A szennyező légiközlekedés
Ugyanakkor további, riasztó tényekre derült fény a konferencián. Így például arra, hogy a légiközlekedés által kibocsátott gázok mennyisége az elmúlt évtized során több mint 40 százalékkal nőtt. A határozat-tervezet ezért további, hosszú távon is a légszennyezés visszaszorítását, az atmoszféra védelmét szolgáló intézkedések, nemzeti energia-politikák kidolgozását sürgeti.
Noha a gázkibocsátás világméretű visszaszorítására kidolgozott kiotói jegyzőkönyv egyelőre nem lépett életbe, az annak keretében létrehozott fejlesztési mechanizmus alkalmazásra készen áll – emelte ki a magyar miniszter. Ennek keretében a fejlett országok környezetbarát technológiák ingyenes átadásával, beruházásokkal segítik a fejlődőket, egyben költséghatékony emisszió-csökkentési módszert kínálva ezzel az érintetteknek.
A szerdai ülésen a vendéglátók nevében felszólaló Altero Matteoli olasz környezetvédelmi miniszter egyébként kifejtette, hogy változatlanul optimista atekintetben, hogy Oroszország ratifikálja a kiotói jegyzõkönyvet, s így az hamarosan életbe léphet.
Kofi Annan ENSZ-főtitkár szintén sürgette Oroszországot, hogy ratifikálja az üvegház-hatást kiváltó gázok kibocsátásának csökkentéséről évekkel ezelőtt létrejött Kiotói Jegyzőkönyvet. Ehhez nemzetközi a dokumentumhoz az Egyesült Államok mindeddig aláírásával nem csatlakozott, de Oroszország említett jogi aktusával mégis hatályba léphet, vele ugyanis megvan a szennyezéskibocsátás 55 százalékáért felelős országok törvénybe foglalt támogatása.
Telepíthető genetikailag manipulált cserje
A milánói nemzetközi környezetvédelmi konferencián egyébként kompromisszumos megállapodást jött létre arról, hogy a genetikailag manipulált cserjéket is lehet használni fejlődő országbeli erdőtelepítéseknél, de az ilyen beruházásoknál mélyebb kockázatelemzéseket kell végezni. A fejlődő országokban a telepítésekre olyan normatívát fogadtak el, miszerint erdőnek a legalább két méter magas fákkal borított terület minősül, feltéve, ha az ott lévő a fák lombkoronája a terület legalább 10 százalékát elfedi.
Az erdőket a fejlődő országokban a fejlett országok is telepíthetik, a szennyezési jogok cseréjével. Az Egyesült Államok képviselője ez utóbbi – a kiotói jegyzőkönyvi vállalások teljesülése szempontjából fontos – megállapodással kapcsolatban közölte, hogy megfigyelői státuszban tárgyalt erről, nincs szó valamiféle precedensről a kiotói dokumentum új amerikai kezelésében.