Százezer éve kezdtünk szimbolikusan gondolkodni?

Vörösre festett csontokat találtak nemrégiben Izraelben egy barlangban. A felfedezés átalakíthatja az eddigi elméleteket a szimbolikus gondolkodás megjelenéséről az emberiség történetében.
A felfedezés nyomán számos szakértő úgy véli, hogy a szimbolikus gondolkodás az eddig feltételezettnél 50 ezer évvel korábban jelent meg az emberiség történetében – írja a BBC.
A jelképes gondolkodás azt jelenti, hogy képesek vagyunk az egyik dolgot a másikkal helyettesíteni, szimbolizálni. Mindez nagy ugrást jelentett az emberi evolúció folyamatában Ekkortól kezdve lett ugyanis képes az ember a bonyolultabb nyelvek és a matematikai nyelv kidolgozására.
A legújabb ásatások azért jelentenek e folyamat megismerésében nagy előrelépést, mert a most megtalált piros szín, amelyet vörös okkerből állítottak elő, százezer évvel ezelőtt temetésekhez volt használatos. Itt tehát szín és az esemény, a vörös és a temetés társítása jelenik meg.
Régóta ismerték a Qafzeh barlangot
A felfedezés helyszíne régóta ismert a régészek, antropológusok között: az izraeli Qafzeh barlang sok emberi csontvázat rejtett magában. Az (ős)emberek körülbelül százezer éve élhettek a barlangban.
A barlangban talált vörös okker festékanyagról és a vörös csontokról a Current Anthropology című szakfolyóiratban számoltak be a régészek. A vörös okker egy vasoxid-féleség, hevítésre festékanyagként is felhasználható.
„Hetvenegy okkerdarabot találtunk, és világos összefüggésre bukkantunk a temetkezés és a vörös okker használata között, amely része lehetett a rituálénak” – nyilatkozta a BBC News Online-nak Dr. Erella Hovers, a jeruzsálemi Héber Egyetem kutatója.
Ötvenezer évvel korábbi a szimbolikus gondolkodás
A szimbolikus temetkezési rítusok tehát már 100 ezer évvel ezelőtt hozzátartoztak az emberi kultúrához. Eddig a szimbolikus gondolkodás megjelenésének időpontját a szakértők 50 ezer évvel ezelőtti időpontra becsülték.
Az okker társítása a temetkezéssel arra mutat, hogy a barlanglakók képesek voltak egy gondolkodási szintet „ugrani”, vagyis a festéket a halállal azonosították. A jelképek használata a nyelv és a matematika, az elvont gondolkodás irányába tett nagy lépések egyike.
Egyelőre a kutatók nem tudják bizonyosan, hogy mire is használták pontosan az okkert a barlanglakók, valószínűleg a halottakat kenték be a festékkel, ami viszont egyértelműnek látszik, hogy a színt társították a halállal.
A kutatók szerint az alapanyagot a barlanglakók valamilyen külső forrásból szerezték be. Ugyanakkor a temetkezéshez a barlangban készültek fel, ott állították elő a festéket is. A halottfestés egyébként rejtélyes jelenségnek tűnik a százezer évvel ezelőtti Qafzehben. A tudósok szerint ugyanis ez a szokás átmenetileg eltűnt, és csak 13 ezer évvel ezelőtt jelent meg újra.