Kaposváron megvalósulhatna a szelektív hulladékgyűjtés, ám….

A szelektív hulladékgyűjtés technikai feltételei adottak Kaposváron, most már csak az kell, hogy a lakosság körében minél többen elfogadják ennek fontosságát - közölte a Kaposvári Városgazdálkodási (KVG) Rt. pr-referense az MTI érdeklődésére.
Petes Tamás elmondta: évente mintegy 300 tonna papírt, 30-40 tonna műanyag hulladékot és 2 tonna üveget válogatnak szét a társaság által kialakított hulladékudvarban és 300 tonna biohulladékot kezelnek.
Minderre évi 7-8 millió forintot költenek, szemben a másodlagos feldolgozásra továbbadott hulladékból befolyó 1-2 millió forinttal. A szelektív hulladékgyűjtés tehát nem nyereséges, mégis fontos, részben környezetvédelmi okok, illetve az unió által elvárt nagyobb arányú másodlagos hasznosítás lehetősége miatt, részben pedig azért, mert azáltal kevesebb hulladék kerül a lerakóba – hangsúlyozta Petes Tamás.
Tájékoztatása szerint a KVG Rt. négy éve folytat szelektív hulladékgyűjtést a somogyi megyeszékhelyen. A családiházas övezetben – ez mintegy 10.000 ingatlant jelent – a lakossághoz eljuttatott hulladékgyűjtési naptár alapján, éves ütemterv szerint szállítják el a szerves, a műanyag és a papírhulladékot. A társasházas övezetekben pedig 24 – papír, műanyag és üveg elkülönített gyűjtésére alkalmas – edényt helyeztek ki, ezeket heti rendszerességgel ürítik.
A begyűjtött műanyaghulladék – PET palackok és műanyag fóliák – a lakosságtól és az általános iskoláknál kihelyezett zárt konténerekből, a papír a lakossági és a közületi beszállításokból, valamint az rt. gyűjtéséből kerülnek a hulladékudvarba.
A háztartásokban keletkező veszélyes hulladékok – akkumulátor, szárazelem, fáradt olaj, étkezési zsiradék, gyógyszer, festék, növény-védőszer maradványok – a KVG Rt. telephelyén veszik át, minden esetben regisztrálják, csak ezután kerülnek a tároló helyiségekbe. Az elszállításról az erre szakosodott, engedéllyel rendelkező cégek gondoskodnak az előírásoknak megfelelően.
Petes Tamás a szelektíven gyűjtött anyagok hasznosításáról szólva közölte: a bálázott papírhulladék, a műanyag PET palackok és fóliák, valamint az üveghulladék a feldolgozókba kerülnek újrahasznosításra. A biohulladékot a kaposvári szeméttelepen aprítják, komposztálják és takaróanyagként hasznosítják.
A cég munkatársa kitért arra is: a lakosságot a szelektív hulladékgyűjtésre figyelmeztető, évenként kiküldött naptárakkal, a fiatalabb korosztályt az iskolai tanórákon tartott előadásokkal és versenyekkel igyekeznek ösztönözni a szelektív hulladékgyűjtésre.
Ennek ellenére gyors eredményre nem lehet számítani – fűzte hozzá Petes Tamás, aki úgy vélte: egy évtized múltán a mostaninál minden bizonnyal jobb eredményről tudnak beszámolni.