Egyházszakadás az amerikai anglikán egyházban

A New Hampshire egyházmegye élé álló Gene V. Robinson homoszexuális püspök elleni tiltakozásul új egyházi szerkezetet hozott létre az egyesült államokbeli anglikán episzkopális egyház 13 egyházmegyéje.
Robert Duncan, a pittsburgh-i egyházmegye püspöke a The New York Times című amerikai napilapnak azt mondta: reméli, hogy saját országából és az egész világról olyan nagy nyomás fog nehezedni az episzkopális egyházra, hogy visszakozik a homoszexuálisok püspökké szentelésétől.
Robinsont november 2-án szentelték püspökké, annak ellenére, hogy számos anglikán részegyház az egész világra kiterjedő – több mint 70 millió hívet számláló – “anglikán közösség” szétszakadásának veszélyére figyelmeztetett.
Duncan szerint kanadai és mexikói egyházmegyék és egyházközségek is csatlakozni akarnak az új hálózathoz. James Solheim, az episzkopális egyház szóvivője a The New York Timesnak úgy nyilatkozott, hogy egyházszakadás eddig még nem történt, mert sem Duncan, sem pedig más püspök nem támasztott joghatóságra vonatkozó igényt saját egyházmegyén kívül, sem pedig az egyházból való kilépését nem jelentette be.
Egy Londonban megtartott nemzetközi válságcsúcs, amelyet Rowan Williams canterbury érek, az anglikán egyház tiszteletbeli első embere hívott egybe, elítélte, hogy püspökké szentelték Robinsont, aki elvált feleségétől és egy férfival él együtt.
Áttért a katolicizmusra Ausztrália egyik legtekintélyesebb anglikán lelkésze, tiltakozásul az ellen, hogy egyháza nyitott a nők és a homoszexuálisok irányában, konzervatív anglikánok egy küldöttsége pedig a kollektív áttérés lehetőségéről tárgyal a Vatikánban – jelentette kedden a The Australian című ausztrál lap.
A lap szerint William Edebohlst, a Melbourne-höz közeli Ballarat volt dékánját a múlt hónapban már fel is szentelték katolikus pappá és egy plébániát jelöltek ki neki az ausztrál nagyváros perifériáján. A lap úgy értesült, hogy David Chislett tiszteletes, a brisbane-i Mindenszentek templomának rektora küldöttség élén a Vatikánban tárgyal parókiája egy egész csoportjának áttéréséről hasonló okból. A Chislett nevével fémjelzett Forward in Faith egyházi mozgalom “eretnek újításoknak” tartja nők pappá szentelését és Gene V. Robinson püspökké való kinevezését.
Brit Columbia kanadai anglikán érsekség területén viszont azért zártak be egy parókiát, mert annak lelkésze nem volt hajlandó elismerni az azonos nemű élettársi kötelékeket, szembeszállva a kérdésben saját püspökével, a progresszív gondolkodású Michael Inghammel. Az abbotsfordi Szent Kereszt templom papja, James Wagner más püspök felügyelete alá próbálta helyeztetni magát. A lelkészt egyébként nem lepte meg temploma bezárásának híre, csak az, hogy az “karácsonyhoz ily közel” történt.