János Pál pápa elmondta Urbi et Orbi áldását

Áldott karácsonyt - köszöntötte magyarul is a hívőket csütörtökön II. János Pál pápa karácsonyi üzenete után, amikor a hagyományos "Urbi et Orbi" (a városnak - Rómának - és a világnak szóló) áldását 62 nyelven mondta el a Szent Péter téren.
A Szent Péter bazilika előtti tér csaknem megtelt csütörtök délben a hideg, de napfényes időben, amikor a pápát mobil karosszékén betolták a sok ezernyi zarándok és érdeklődő elé.
A térre csak szigorú biztonsági ellenőrzések után lehetett bejutni: az olasz hatóságok a keresztény kegyhelyek elleni merényletektől tartanak a Moszad, az izraeli titkosszolgálat hónap eleji figyelmeztetését követően. A téren rengeteg rendőrt lehetet látni, s a Vatikán felett állandóan helikopter körözött az áldás idején.
A pápa karácsonyi üzenetét és Urbi et Orbi áldását a katolikus híveknek félszáz ország tv-csatornái közvetítették egyenes adásban. Eredetileg úgy tervezték, hogy a pápa a bazilika erkélyéről szól a hívőkhöz, de végül lent, a Szent Péter téren olvasta fel üzenetét és áldását.
Az agg, 83 éves, megroppant egészségű egyházfő az éjféli mise után rendkívül fáradtnak tűnt, lassan, nehezen formálva a szavakat olvasta fel karácsonyi üdvözletét, a világ több tucatnyi – 62 – nyelvén köszöntve az embereket: a kényszerszünetekben hatalmas üdvrivalgás és taps fogadta a pápa szavait.
A pápa ismét a háborúk és fegyveres konfliktusok, a terrorizmus és az erőszak ellen, a béke megszilárdítása mellett emelte fel szavát. Megismételte az újévi, békenapi üzenetében megfogalmazott gondolatokat, mely szerint a béke ügye ugyan nagyon nehéz, de lehetséges véghezvinni, s ezért kötelezettség is a harmadik évezred elején.
Felhívta a politikusokat és az egyszerű embereket, tegyenek meg mindent az emberi élet oltalmazása, a háborúk és fegyveres konfliktusok, a terrorizmus ellen. Kérte Istent, hogy szabadítsa meg az embereket a háborúktól, fegyveres konfliktusoktól, a terrorizmus mételyétől és a gyengék és tehetetlenek elleni erőszaktól. Jézus a szeretet győzelmét jelenti a gyűlölet felett, az élet felülkerekedését a halál felett – mondta az egyházfő.
Külön kitért Krisztus születésének helyszínére, ahol változatlanul erőszak uralkodik, jelezve újólag, hogy ez a terület, a Közel-Kelet nagyon közel áll szívéhez.
Utalt a keresztény örökség fontos szerepére is az európai országok fejlődésében, s emlékeztetett arra, hogy a Megváltó érkezése nem csak az egyes emberek, családok és közösségek, hanem a társadalmak számára is külön jelentőséggel bír.