A Miskolci Speciális Mentők mégsem indultak el Iránba

Megérkezett hétfő hajnalban Teheránba az a héttagú magyar mentőcsapat, amely bekapcsolódik az iráni Bám városában a múlt héten történt nagy erejű földrengés sebesültjeinek egészségügyi ellátásába.
Dobson Tibor, a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivőjének a tájékoztatása szerint a székesfehérvári Magyar Speciális Mentők (MSM) küldöttsége jelenleg a teheráni magyar nagykövetségen tartózkodik, és várhatóan a nap folyamán utazik tovább a természeti csapás sújtotta övezetbe.
Irán csak „cionista” segítséget nem kér
Megérkezett vasárnap a földrengéstől sújtott iráni Bám városának megsegítésére az első amerikai repülőgép, fedélzetén segélynyújtásra kiképzett szakemberekkel és orvosi segélynyújtáshoz szükséges felszereléssel. A Hercules C-130 típusú szállítógép az Irán délkeleti részén fekvő Kermán repülőterén szállt le.
A földrengés hírének hallatán George Bush amerikai elnök részvétet fejezte ki az iráni népnek, és bejelentette, hogy az Egyesült Államok segítséget fog nyújtani a természeti katasztrófa által sújtott embereknek. Kevéssel később egy teheráni illetékes közölte, hogy Irán minden országtól elfogadja a segítséget, kivéve a “cionista államot” (Izraelt), amelyet nem ismer el.
Irán és az Egyesült Államok megszakította diplomáciai kapcsolatait az 1979-es iráni iszlám forradalom, az Egyesült Államok teheráni nagykövetségének irániak általi megszállása s az amerikai diplomaták túszul ejtése után. Bush amerikai elnök Iránt is a “gonosz tengelyéhez” sorolta egy beszédében.
Csupán Bám városában tízezerig terjedhet a minapi földrengés halálos áldozatainak száma – jelentette ki vasárnap Mohammad Ali Karimi, a földrengéstől sújtott Kermán tartomány kormányzója. Hangsúlyozta, hogy ez csupán becsült adat, hiszen még nagyon nehéz lenne pontos felmérést készíteni a pénteki földrengés veszteségeiről.
Külföldi mentőalakulatok sokasága várakozott vasárnap reggel Kermán tartomány azonos nevű székhelyének repülőterén, arra várva, hogy továbbindulhasson Bám katasztrófa sújtotta térségébe, amely 200 kilométernyire van a tartományi székhelytől.
A Miskolci Speciális Mentők mégsem utaznak
A Miskolci Speciális Mentők csapata nem utazik Iránba, mert legkorábban hétfőn érkezhetnének oda, amikor már kevés lenne az esély, hogy túlélőket találjanak a romok között – mondta Csibi Károly, a mentőcsoportot működtető alapítvány kuratóriumának elnöke az MTI-nek vasárnap.
“A korábbi tervek szerint a csoport először Isztambulba repült volna, majd Teheránba, ám a földrengés sújtotta terület innen még ezer kilométerre fekszik, aminek megtétele közúton több mint egy napot vett volna igénybe, ezért döntöttek a gyorsabb, bérelt repülőgép mellett” – mondta Csibi Károly.
A csapat felvette a kapcsolatot egy angol, charter-járatokat üzemeltető társasággal, ám az több alkalommal későbbre halasztotta a lehetséges indulás időpontját, így legkorábban vasárnap éjszaka tudtak volna indulni.
“Ez azonban a péntek hajnali földrengéshez képest már nagyon távoli időpont lett volna” – mondta Csibi Károly, hozzátéve, hogy – a küldetés értelmetlensége mellett – a mintegy 60 ezer dolláros útiköltség felemésztette volna teljes évi költségvetésüket. Emlékeztetett arra, hogy húsz fős misszió, köztük hét orvos, valamint hat kutatókutya várt arra, hogy elinduljon a földrengés sújtotta területre.
Segélyszállítmány Magyarországról
A Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat (MÖSZ) segélyszállítmányt indított útnak Iránba, amely Afganisztánból teherautókon várhatóan vasárnap este érkezik meg Bám városába, a földrengés helyszínére – tájékoztatta a MÖSZ az MTI-t vasárnap.
A közlemény szerint a szeretetszolgálat mintegy ezer darab pokrócot és kötszereket juttat az iráni földrengés károsultjainak. Az Ökumenikus Szeretetszolgálat 2001 óta folyamatosan, bejegyzett szervezetként dolgozik az Iránnal határos Afganisztán északi tartományaiban, ezért a földrengés áldozatainak minél gyorsabb megsegítése érdekében a segélyszervezet úgy döntött, hogy az afganisztáni iroda munkatársait küldi a katasztrófa sújtotta övezetbe.