Irakon túl – Ázsia elfeledett háborúi

Miközben az iraki eseményeket szalagcímekkel tálalta a világsajtó, több ezer ember vesztette életét idén Ázsia elfelejtett háborúiban, s ezek lezárása várhatóan az új évben sem kerül fel a nagyhatalmak legfontosabb teendőinek listájára.
Egyes gerillaháborúk – mint például a Fülöp-szigeteken, Indonéziában, Indiában vagy Nepálban zajlók – évek, időnként évtizedek óta húzódnak. Mások újak, mint a kicsiny Bhutáni Királyság 140 éve első hadművelete.
India északkeleti dombságain mintegy harminc lázadó csoport folytatta etnikai indíttatású harcát. A Burma és Tibet között elterülő térséget több mint kétezer kilométer és egy egész világ választja el Újdelhitől. Másutt, így az indonéziai Aceh tartományban és a himalájai királyságban, Nepálban tűzszünetekkel kezdődött az év, de a fegyvernyugvást nem sikerült fenntartani, s a két ország hadserege most a gerillák szétverésével próbálkozik.
A nepáli konfliktusban a hadsereg adatai szerint mintegy 1100 maoista lázadó, s a rendfenntartó erők közel 300 tagja halt meg a tűzszünet augusztus végi összeomlása óta. Acehben az indonéz hadsereg szerint 1200 lázadót öltek meg, a tűzszünet május végi összeomlása és a hadiállapot kihirdetése óta. A harcokban mintegy 300 civil is életét vesztette, ám halálukért a felelősséget a tartomány függetlenségéért 1976 óta harcoló Szabad Aceh Mozgalomra (GAM) hárítja a hadsereg.
Az Indonézia középső részén húzódó Maluku-szigeteken a muzulmánok és keresztények már közel két éve nem ölik egymást, de a kegyetlenkedések és a több ezer halott emléke ma is elválasztja a két közösséget.
E konfliktusok nagyobbik részéről tudomást sem vesz a világ, mivel tétjük lényegében csak helyi jelentőségű. India 28 tartományának felében tevékenykednek fegyveres lázadók, az ország politikai vezetői azonban Kasmírra figyelnek, mivel hovatartozásának kérdése az atomhatalmi vetélytárs Pakisztánnal állítja szembe az országot. Így éppen e lázadó mozgalmak helyi jellege az, ami nehézzé teszi felszámolásukat.
Ázsia más térségeiben a nemzetiségi, kasztok közötti vagy vallási ellentéteket kihasználó ellenállók időnként hatalmas területek felett veszik át az ellenőrzést, mint Nepálban, ahol a maoista lázadók saját adót vetnek ki és bíróságokat működtetnek az ország jelentős részén.
A Fülöp-szigeteken az év elején kiújultak a harcok a többségében katolikus ország hadserege és a Moro Iszlám Felszabadítási Front (MILF) között. Júliusban azonban tűzszünetet kötöttek, s 2004 elején a tervek szerint tárgyalásokat kezdenek a negyedszázados konfliktus rendezéséről.
A Fülöp-szigeteki fegyveres erőket így átirányíthatják egy másik belső ellenség, a túl korán “temetett” kommunista Új Népi Hadsereg elleni harcra. Hacsak nem kezdődnek újra tárgyalásaik, ahogy azt a kormány az év végén jósolta.
A béke reménye kecsegtet Nágaföldön, a kicsiny északkelet-indiai államban, ahol az erőszakos cselekmények 25 ezer ember halálát okozták 1947 óta. A lázadók 2003-ban 36 éve először utaztak Újdelhibe, tárgyalni.
Ugyanakkor innen nem messze, Bhután decemberben fegyverre kelt a területén tevékenykedő indiai szeparatisták ellen. A buddhista királyság ezzel először indított hadműveletet a britek ellen 1865-ben vívott háborúja óta.