Az élő állatok hosszú időtartamú szállítása ellen tiltakoznak az állatvédők

Az élő állatok hosszú távú szállítása ellen tiltakozik a Fauna Egyesület csütörtökön Budapesten, a szervezők délben levelet adnak át az Európai Unió soros elnökségét betöltő Írország budapesti nagykövetségének.
A szervezet szerdán az MTI-hez eljuttatott közleménye tudatja: a Fauna Egyesület így csatlakozik az ír gazdasági állatvédő szervezet szintén csütörtökre szervezett tüntetéséhez, amelyhez további 45 csoport csatlakozott, ők tiltakozásukkal saját országukban keresik fel az ír követség épületét.
A Fauna Egyesület petíciójában arra kéri az ír elnökség alatt az EU Mezőgazdasági Tanácsának elnöki tisztségét betöltő ír mezőgazdasági minisztert, hogy támogassa az állatvédők követelését: az új állatszállítási szabályozásban vezessék be a legfeljebb nyolcórás szállítási tilalmat a levágásra és hízlalásra szállított állatok esetében.
Sem a létező, sem a tervezett szabályozás nem fogalmaz meg hasonló korlátozást, a szállítás-pihentetés ciklusának korlátlan ismétlődését hagyja jóvá – emlékeztet a közlemény.
A dokumentum felidézi az ír gazdasági állatvédő szervezet, a CIWF-Írország vezetőjét, Mary-Anne Bartlett-et, aki szerint “a hosszú távú élőállat-szállítás szenvedéssel jár, arról nem is beszélve, hogy amióta a hús is szállítható, idejétmúlt és szükségtelen gyakorlat”.
A közlés szerint évente mintegy hárommillió állatot – szarvasmarhát, bárányt, disznót és lovat – szállítanak élve gyakran több ezer kilométer távolságra egész Európán keresztül.
Az utazások puszta hossza stresszt okoz az állatoknak, amelyek szenvednek a nagy hőségben a vízvesztéstől, néhány közülük elpusztul, megsérül és elcsigázott lesz. Az Európai Bizottság vizsgálatai szerint a sofőrök rendszerint nem állnak meg pihentetni az állatokat, ahogyan a törvény pedig megkövetelné.