Két héten belül megtörténik a Holokauszt Múzeum műszaki átadása

Két héten belül befejeződik a budapesti Holokauszt Múzeum és Dokumentációs Központ műszaki átadása. Közvetlenül ezután, január 21-én Hiller István kulturális miniszter elsőként a sajtó képviselőinek mutatja be a IX. kerületi, Páva utcai zsinagóga épületéhez kapcsolódó létesítményt - közölte a tárca sajtóirodája pénteken az MTI-vel.
Az intézményt a tervek szerint április 16-án, a holokauszt áldozatainak emléknapján, a vészkorszak 60. évfordulóján nyitják meg. A létesítmény alapkövét 2002. december 16-án Medgyessy Péter miniszterelnök, Görgey Gábor akkori kulturális miniszter és Vámos Tibor, a Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány kuratóriumának elnöke helyezte el.
Az 1, 7-1, 8 milliárd forintos beruházás eredményeképpen a zsinagóga épülete visszanyerte eredeti, 1924-es állapotát és felépült a zsinagógához kapcsolódó háromszintes épület is – ismertette a kulturális minisztérium helyettes államtitkára tavaly november 2-án, amikor a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének vezetőivel megtekintette az épülő intézményt.
Ács Tamás elmondta, hogy az új épületszárnyban kap helyet a hitéleti célokat szolgáló imaterem és közösségi rész, a félszáz gépjármű befogadására alkalmas mélygarázs és az 1400-1500 négyzetméteres kiállítótér. A mozgássérültek akadálytalan közlekedését liftek segítik majd – fűzte hozzá.
Harsányi László miniszteri biztos akkori közlése szerint ez év tavaszán egymással párhuzamosan három témában nyílik kiállítás. Bemutatják az úgynevezett auschwitzi album másolatának magyarságot érintő részeit, a zsinagóga udvarán falra vetítik ki, majd a későbbiekben felvésik a holokauszt magyar áldozatainak nevét, továbbá képzőművészeti alkotásokkal elevenítik fel “a holokauszt érzelmeit és fájdalmait”.
Zsolt Péter az intézmény igazgatóhelyetteseként tavaly, a Világ Igaza-kitüntetésben részesültek számára rendezett augusztus 4-ei találkozón úgy nyilatkozott: a múzeum állandó kiállítása a tervek szerint 2005-ben készül el. A központ létrehozására tulajdonosként a Budapesti Zsidó Hitközség bocsátotta a magyar állam rendelkezésére a Páva utcai telket, és a hosszú ideje használaton kívüli zsinagógát.
Az alapkő-letételi ünnepségen közzé tett írásos tájékoztató szerint a holokauszt csaknem 600 ezer zsidó és nem zsidó honfitársunk életét követelte: minden tizedik meggyilkolt zsidó áldozat Magyarországról származott és minden harmadik, Auschwitzban megölt üldözött magyar okmánnyal rendelkezett.