Folytatódik a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély felújítása

A két oldalszárny teljes felújításával és a díszudvar kertépítészeti rekonstrukciójával tavasszal folytatódik a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély 1991 óta tartó helyreállítása - tájékoztatta az MTI-t a kastély kulturális hasznosításával foglalkozó Károlyi József Alapítvány vezetője, szerdán.
Károlyi Angelica – a kastélyépítő Károlyi gróf leszármazottjának, a Párizsban élő, Károlyi Györgynek francia származású felesége – elmondta: a kastély főépületét közrefogó két oldalszárnyban a felújítást követően 17 vendégszobát, valamint konyhát és éttermet alakítanak ki, s hozzálátnak a zárt díszudvar rendezéséhez.
A becslések szerint minderre az idén mintegy 280 millió forintot költenek, s a munkálatokat 2005. tavaszára fejezik be. “Amennyiben sikerül előteremteni a munkálatok megkezdéséhez szükséges még hiányzó 400 millió forintot, megkezdődhet a kastély főépületének és a volt istállóépületnek a helyreállítása is. Az istálló átalakításával további 40 vendégszoba kialakítására lesz lehetőség ” – tette hozzá az alapítvány vezetője.
A Károlyi-család – 1884-ben emelt, majd Henrich Koch bécsi építész és Ybl Miklós tervei alapján romantikus stílusban átalakított – vidéki rezidenciájának teljes felújítását példamutatóan együttműködve végzi az állam, a Károlyi József Alapítvány és a 2001-től vagyonkezelőként működő Fehérvárcsurgói Károlyi Kastély Fejlesztő és Üzemeltető Részvénytársaság.
“A kastély teljes felújítása, – az 1991-től tartó munkálatok összessége – várhatóan több mint 1, 2 milliárd forintba kerül” – tájékoztatott Károlyi Angelica. Mint elmondta, a felújításhoz csaknem félmilliárd forinttal járult hozzá az állam, a többi pénzt pedig pályázatokból, adományokból, illetve bankkölcsönből fedezte, illetve teremti elő az alapítvány és a részvénytársaság.
Az elmúlt 13 évben hatalmas munkát végeztek a korábban gyermekotthonként hasznosított, majd több évig lakatlan, romos kastély felújítói. Egyebek között befejezték a tetőzet és az épületszerkezet, valamint a homlokzat felújítását, a faszerkezetek gombamentesítését, lakhatóvá tették a kastély egy részét és megkezdték az elektromos vezetékek cseréjét.
Felújították a kastélykápolnát és megnyitották az eredeti szépségében helyreállított könyvtárat, ahol a Fejtő Ferenc által adományozott könyvekkel, dokumentumokkal együtt hétezer kötet és számos sajtóanyag várja a kutatókat.
A fehérvárcsurgói kastély tagja lett az Európai Kulturális Találkozó Központok hálózatának. Már az elmúlt években számos kulturális rendezvény helyszíne volt. Az idén egyebek között az Emberi kéz szobrászata címmel kiállítás nyílik a falai között, bemutatják a kastély vakok és gyengénlátók számára készített makettjét, több szeminárumot, koncertet, előadást rendeznek – tájékoztatott Károlyi Angelica.