Önégetőkre emlékeztek a Nemzeti Múzeum előtt

Három mártírra, a cseh Jan Palachra, a magyar Bauer Sándorra és a székelyföldi magyar Moyses Mártonra emlékeztek vasárnap Budapesten, a Nemzeti Múzeum lépcsőinél.
A fiatalok mintegy három és fél évtizede önként haltak tűzhalált, hogy így tiltakozzanak a kommunista rendszer ellen.
A Kereszténydemokrata Néppárt, a Horthy Miklós Társaság, a Fidelitas, az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség és a Keresztény Demokrata Fórum által rendezett megemlékezésen több százan gyűltek össze, hogy gyertyát gyújtsanak és elhelyezzék a megemlékezés koszorúit Bauer Sándor emléktáblájánál.
Jan Palach
Jan Palach a prágai Károly Egyetem diákja 1969. január 16-án a prágai Vencel téren felgyújtotta magát, hogy tettével a szovjet megszállás elleni tiltakozásra ösztönözze Csehszlovákia lakosságát.
Csehszlovákiát 1968. augusztus 21-én szállta meg a Varsói Szerződés öt tagállamának hadserege, s ezzel véget vetett az Alexander Dubcek nevével fémjelzett, “Prágai tavasz” néven elhíresült reformfolyamatnak. Moszkva nem nézte jó szemmel az “emberarcú szocializmus” kísérletét, s miután az akkori csehszlovák vezetés nem volt hajlandó leállítani a folyamatot, katonai erővel megszakította azt. Az akcióban a Szovjetunió mellett a bolgár, a lengyel, a magyar és a kelet-német hadsereg vett részt.
Az akkor húsz éves Jan Palach egy kisebb, fiatalokból álló csoport tagja volt, akik “önégetéssel” próbálták felrázni a csehszlovák lakosságot, nehogy beletörődjön a megszállásba. Palach búcsúlevelében “első fáklyának” nevezte magát, amelyet továbbiak fognak követni, ahogy az be is következett.
Bauer Sándor
Bauer Sándor 17 éves ipari szakiskolás tanuló Jan Palach mártíromságát követve 1969. január 20-án Budapesten, a Nemzeti Múzeum lépcsőjén borította élő fáklyaként lángba magát. A fiú korábban, Üllői úti házuk pincéjében ifjúsági klubot szervezett. Fegyveres ellenállásra buzdítva ismerőseit, tudatosan készült a harcra. Az utólagos tanúvallomásk szerint úgy vélte, hamarosan megölik, de ameddig csak teheti, küzd a zsarnoksággal.
A magát a Nemzeti Múzeumnál lángba borító, összeégett fiatalembert kórházba szállították, ahol több napos szenvedés után hunyt el. Titokban temették el a rendőrökkel őrzött pestújhelyi temetőben. Bauer Sándor emlékére 2001. október 17-én emléktáblát állítottak a Magyar Nemzeti Múzeum lépcsőjénél.
Moyses Márton
Moyses Márton Erdélyben született, az 1956-os magyar szabadságharc hírére negyedmagával Magyarországra akart szökni, hogy segítsen a “pesti srácoknak”, de a zöldhatáron elfogták és vizsgálati fogságba került. 1960-ban a román titkosszolgálat a kolozsvári egyetemről hurcolta el, verseit elkobozták és hét év börtönre ítélték. Moyses Márton 1970-ben – egy évvel Jan Palach és Bauer Sándor mártíriuma után – Brassóban, a megyei pártbizottság székháza előtti téren felgyújtotta magát.