Februárban jön az influenzajárvány

Jelenleg nincs influenzajárvány Magyarországon, a nemzetközi adatok alapján februárra várható a megbetegedések számának megugrása - mondta el az MTI-nek a fővárosi ÁNTSZ járványügyi osztályának vezetője kedden.
A WHO felmérése szerint Nyugat-Európán már végigsöpört az influenza, a hazai jelentések azonban nem jelzik, hogy hazánkat is elérte volna már a járvány – tette hozzá Jakab Dezső. Ismertetése szerint a fővárosban működő jelentő szolgálat közel 3900 új megbetegedésről adott hírt, ennek körülbelül a kétszerese jelentene járványos mértéket.
A megyékben influenzafigyelő szolgálatot tartanak fent, itt minden ötödik orvos közöl adatokat, a fővárosban azonban a jelentési kötelezettség minden alapellátásban résztvevő orvosra, tehát a háziorvosokra, a rendelőintézetekre és a kórházakra is vonatkozik – jegyezte meg Jakab Dezső.
Az influenzás megbetegedés a gyerekeket fokozottabban érinti, mivel számukra a vírus még újszerű, míg a felnőttek már többnyire átestek ilyen fertőzésen, ezért bizonyos fokú védettséget élveznek ellene – közölte a járványügyi szakember. Szövődmények az esetek 1-2 százalékánál alakulnak ki, ezek főként a tüdőgyulladás, a felső légúti hurut, az arc-, orr-melléküreg- és középfül-gyulladás – fejtette ki az ÁNTSZ munkatársa.
Jakab Dezső elmondta: a fokozottan veszélyeztetettek, például idősek, krónikus betegek számára biztosított az ingyenes védőoltás. Az influenza elleni oltóanyagot egyébként bárki felirathatja háziorvosánál, és 400-700 forint közötti összegért megvásárolhatja a patikákban – fűzte hozzá Jakab Dezső.
Az MTI kérdésére elmondta: jelenleg 4-5 típusú oltóanyag van forgalomban, ezek mindegyike általában hathatós védelmet nyújt a megbetegedéssel szemben, de egyes termékek kisgyermekeknek nem adhatók. Erről a háziorvos nyújthat bővebb információt.
Az antibiotikumos kezelés az influenzavírus ellen gyakorlatilag hatástalan, csak a szövődmények gyógyításában célravezető – mondta el az MTI kérdésére Borgida Judit gyermekorvos. A védőoltás főként olyan esetekben ajánlott, ahol számítani lehet más betegségek, például asztma kiújulására – tette hozzá. Mivel a védettség kialakulása 1-2 hetet is igénybe vehet, a járvány közeledtével a védőoltást már nem szorgalmazzák a háziorvosok, ugyanis nem szerencsés egy már esetleg lappangó betegségbe “beleoltani” a vakcinát – fejtette ki a gyermekorvos. Tapasztalatai szerint a beoltottak egy része ugyanúgy megkapja az influenzát.