Evolúció – a hideg miatt haltak ki a neandervölgyiek?

Elképzelhető, hogy a neandervölgyi ősemberek a 30 ezer évvel ezelőtti nagy éghajlatváltozások miatt pusztultak ki. A drasztikus klímaváltozás a jégkorszak idején következett be.
Minderről a New Scientist című tudományos lapban Tjeerd van Andel és az angliai Cambridge-i Egyetemen dolgozó munkatársai fejtik ki nézeteiket. Szerintük a modern emberekhez hasonlóan, a neandervölgyiek is délre menekültek a jégkorszak idején előrenyomuló gleccserek elől. A déli területeken azonban élelemhiány következett be, a hirtelen megszaporodott népesség miatt.
![]() |
|
Az archeológusokból, geológusokból, antropológusokból, és klímakutatókból álló cambridge-i tudóscsoport úgy véli, hogy 30 ezer évvel ezelőtt kiéleződött a harc a túlélésért, és ebben a versenyben egy Kelet-Európából származó Homo sapiens csoport, vagyis a mai emberek közvetlen elődei győzedelmeskedtek.
Ez a csoport jobb vadászfegyverekkel és melegebb ruhákkal rendelkezett, ezért múlta felül kevésbé fejlett vetélytársait, többek között a neandervölgyieket.
Az eddigi teóriák szerint a neandervölgyieket a Homo sapiens elődei elűzték földjeikről, és kiirtották a fennmaradó töredékcsoportjaikat.
Az új elmélet szerint nem az ősemberek egymás elleni küzdelme volt meghatározó a neandervölgyiek mozgásában, hanem az Európát beborító jégtakaró vészes növekedése űzte el őket, és sorstársaikat, a szintén nem a Homo sapiens ághoz tartozó aurignaci (Aurignacien) embereket.
A neandervölgyiek és az aurignaci emberek egyaránt Európa déli részére vándoroltak, többek között a Fekete-tenger partvidékén és Dél-Franciaországban húzták meg magukat. Jó okuk volt a vándorlásra: a klímakutatók szerint 30 ezer évvel ezelőtt Európában a téli átlaghőmérséklet 10 Celsius fokkal zuhant!
Körülbelül 30 ezer évvel ezelőtt – bár a datálás sokszor egymástól eltérő időpontokat állapít meg – egyébként több kultúra is eltűnt Európából: a moustérien – „magyarul”: moustieri –, az aurignacien – „magyarul”: aurignaci – és a chatelperronien. Ezek közül talán a moustieri kultúra fonódik egybe a legjobban a neandervölgyi ősemberekkel. A régészek többnyire moustierinek nevezik azokat az eszközöket, amelyeket az antropológusok által neandervölgyieknek nevezett ősemberek használtak.
Visszatérve azonban az új elméletre, az élelem hiánya ezeken a déli területeken (Dél-Franciaországban és a Fekete-tenger vidékén) olyan drasztikus volt, hogy szinte „maguktól” kipusztultak ezek az embertípusok, és így győzedelmeskedhetett az evolúció során a Gravetti-kultúrához tartozó Homo sapiens, a mai modern ember (Homo sapiens sapiens) őse, s amely Kelet-Európából származott.
![]() |
| ![]() |