Kezdődik a Balassi-emlékév

A kulturális miniszter a Balassi Bálint-emlékév egyik fő célját abban jelölte meg, hogy a költő életének és tevékenységének bemutatásával "bátran, határozottan és hitelesen" példát adjunk a felnövekvő nemzedékeknek; Hiller István erről csütörtökön, a Balassi Bálint Intézetben beszélt.
A kormány vállalta a nemzeti emlékezet programját, “(…) amely évről évre felelevenítve egy-egy személyt, módot és lehetőséget ad a jelennek arra, hogy erősítse büszkeségét a múlttal kapcsolatban és, hogy a jövőnek valóban érdemi dolgot mondjon még a jelenben” – mondta a tárca vezetője a költő születésének 450. évfordulója alkalmából – a magyar kultúra napján – rendezett ünnepségen.
Az ország közelgő uniós csatlakozása kapcsán Hiller István hangsúlyozta “(…)nemcsak alkalmazkodni kell valamihez, nemcsak idomulni, hanem közép-európai gondolkodással kreatív és eredeti fordulatokkal gazdagítani és alakítani.”
Hiller István közlése szerint pénteken alakul meg a Balassi Bálint Emlékbizottság, amelynek tagja lesz a kulturális, az oktatási, a honvédelmi és a külügyminiszter, valamint az informatikai és hírközlési miniszter. A bizottságban helyet kap az MTV és a Duna TV, továbbá az irodalom és történettudomány több képviselője, tagja lesz múzeumi szakértő, zeneszerző és színházigazgató.
Hiller István felidézte a visegrádi négyek kulturális minisztereinek arra vonatkozó javaslatát, hogy az emlékév közös ünnep legyen. Szlovákia és Magyarország együtt újítja fel a költő nyughelyét, Lengyelországban, Krakkóban emlékkonferenciát rendeznek a két ország tudósai részvételével, és cseh nyelven válogatást jelentetnek meg Balassi Bálint-művekből.
Magyar Bálint oktatási miniszter beszédében a költő európaiságát hangsúlyozta: azért volt európai, mert a magyar irodalom művelői közül elsőként formálta a nemzet nyelvén a hősi és szerelmes lírát, elsőként öntötte magyar szavakba és mondatokba a török elleni harc, a végvári katonáskodás, az illedelmes szerelem költői fordulatait.
Ezzel szerzett önálló helyet az európai verselésben a magyar irodalomnak – fűzte hozzá. Szólt arról, hogy a költő európaisága és magyarsága akár történelmi jel is lehet Magyarország számára 2004-ben, abban az évben amikor az európai unió teljes jogú tagjává válik.
Ujváry Gábor, a Balassi Bálint Intézet főigazgatója az MTI-nek elmondta: az emlékbizottság fő feladta az lesz, hogy az emlékév megünneplésére fordítható összegeket pályázatok útján elossza a programok között. Véleménye szerint konszenzus van a tagok között abban, hogy elsősorban olyan rendezvényeket kellene támogatni, amelyek szélesebb érdeklődésre tarthatnak számot. Erre példaként a júliusra tervezett Balassi-emléktúrát említette.