WHO: a madárinfluenza a SARS-nál súlyosabb járványt idézhet elő

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyik magas rangú képviselője vasárnap ismételten aggodalmának adott hangot amiatt, hogy amennyiben a madárinfluenza vírusa összekapcsolódik az emberi influenza vírusával, olyan járvány terjedhet el Ázsiában, amelynek következményei súlyosabbak lehetnek az atípusos tüdőgyulladás (SARS) következményeinél.
Meghalt egy kisfiú Thaiföldön
Meghalt annak a két thaiföldi fiúnak az egyike, akikről a délkelet-ázsiai ország egészségügyi hatóságai a múlt héten jelentették be, hogy madárinfluenzában szenvednek. Mindkét esetet Thaiföld nyugati térségéből jelentették. Szudarat Kejurapha közegészségügyi miniszter közlése szerint a 6 éves kisfiú vasárnap éjszaka halt meg. A másik, 7 esztendős beteg állapota továbbra is válságos.
Újabb két madárinfluenzás megbetegedést is regisztráltak Thaiföldön – erősítette meg hétfőn az erről szóló lapértesüléseket Szudarat Kejuraphan közegészségügyi miniszter. Elmondta: az ország középső részén egy 10 éves kislány és egy 58 éves nő fertőződött meg. Szomszak Thepszthin mezőgazdasági miniszter pedig azt jelentette be, hogy a kezdeti kettőről már 10 tartományra terjed ki a madárinfluenza. Az érintett területeket később nevezik meg – fûzte hozzá.
A thaiföldi hatóságok csak pénteken ismerték be, hogy az ő országukra is átterjedt a madárinfluenza. Bangkoki kormányforrások szerint a járvány már hetekkel ezelőtt elért Thaiföldre, de ezt azért nem hozták nyilvánosságra, mert nem akartak pánikot kelteni a lakosság körében.
Vasárnap esti értesülések szerint Thaiföldön több száz katonát és különböző börtönökben fogva tartott rabokat vetettek be, hogy közremûködjenek több millió baromfi megsemmisítésében. Hivatalos bangkoki bejelentés szerint az akció a fővárostól keletre fekvő tartományokra terjed ki. Ezzel egy időben a hatóságok kártérítést ígértek a parasztoknak, hogy ily módon próbáljanak enyhíteni hatalmas veszteségeiken.
Madárinfluenza Indonéziában és Laoszban is
Madárinfluenza eseteit fedezték fel Indonéziában is, de a mezőgazdasági minisztérium vasárnapi közlése szerint a betegség embert még nem fertőzött meg. A hatóságok ugyanakkor közölték, hogy a vírus már több mint négymillió baromfit fertőzött meg november óta.
Felütötte a fejét Laoszban is a madárinfluenza. – Ezerszámra pusztul a baromfi az indokínai országban e járványos betegség következtében – közölte hétfőn a tömegtájékoztatás képviselőivel az ENSZ egy névtelenül nyilatkozó illetékese. A laoszi hatóságok azonban még nem tettek hivatalos bejelentést a járvány megjelenéséről. Arról nem érkezett jelentés, hogy emberre is átterjedt volna a betegség ebben a szegény délkelet-ázsiai országban.
A múlt szerdán jelentette a laoszi sajtó, hogy 400 háziszárnyas pusztult el rövid időn belül egy Vientián melletti gazdaságban, de kizárta akkor, hogy madárinfluenza állna a baromfivész hátterében. Nem hivatalos közlések szerint a laoszi egészségügyi hatóságok most vietnami intézeteket kértek fel elhullott csirkék tetemének vizsgálatára, hogy egyértelmûen kimutassák, milyen kórokozó végzett velük.
Eddig nyolc országot sújtott ez az emberre is veszélyes járványos kór: Laoszon kívül Dél-Koreát, Indonéziát, Japánt, Kambodzsát, Tajvant, Thaiföldet és Vietnamot.
Kína korlátozza baromfibehozatalát
A kínai hatóságok vasárnap bejelentett importkorlátozása vonatkozik az összes, közvetlenül és közvetve Thaiföldről és Kambodzsából származó baromfira és baromfikészítményre. Ha mégis átlépi ilyen áru a kínai határt, akkor azt megsemmisítik, vagy visszaküldik. Az intézkedéssel a járvány terjedését akarják megfékezni – indokolták a döntést a kínai egészségügyi hatóságok.