Magyarország betiltotta a thaiföldi baromfi importot

Azonnali hatállyal betiltotta a Thaiföldről származó élő baromfi, futómadár és keltető tojás, valamint ezek származékainak Magyarországi importját a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) kedden.
A tárca tájékoztatása szerint a tiltás nem vonatkozik a 2004. január 1-je előtt levágott állatok húsára és húskészítményekre, valamint az úton levő olyan szállítmányokra, amelyekre vonatkozó állategészségügyi bizonyítványt január 20-a előtt állították ki.
Az FVM szerint tilos a Thaiföldről származó baromfi-, futómadarak-, természetben vadonélő szárnyas apróvad és tenyésztett szárnyas haszonapróvad friss húsának, és a fent megadott fajok húsát tartalmazó vagy húsából készült húskészítményeknek a behozatala. A tiltás kiterjed a Thaiföldről állateledel gyártására szolgáló a fenti állatfajokból származó nyers alapanyag, valamint étkezési árutojás behozatalára is.
Az FVM tájékoztatása szerint a thaiföldi központi állategészségügyi hatóság január 23-án arról értesítette a Nemzetközi Állatjárványügyi Hivatalt (OIE), hogy január 20-án egy baromfiállományban madárinfluenza (HPAI) járvány kitörését észlelték. Az Európai Unió Bizottság 2004/84/EC számú, január 23-i határozatát is figyelembe véve rendelte el az agártárca azonnali hatállyal a tiltást.
Az FVM korábbi közlése szerint Magyarország sem Thaiföldről, sem a térség más országából nem importál élő állatot, keltetésre szánt tojást. A magyar hatóságok szigorú ellenőrzést követően kizárólag mélyhűtött szállítmányok fogadására, többek között Thaiföldről érkező baromfihús importjára adtak engedélyt korábban. A múlt évben 339 tonna baromfihús érkezett Magyarországra a délkelet-ázsiai térségből.
Takács László, a Baromfi Terméktanács igazgatója szerint délkelet-ázsiai behozatalra egyes feldolgozók átmeneti alapanyaghiánya miatt került sor a múlt évben. Az áru mélyhűtött, kicsontozott csirkehús volt, amit a feldolgozók különböző készítményeikben használtak fel.