A madárinfluenza vírus a feltételezettnél virulensebb

Kínában 60 ezer csirkét vágtak le. Thaiföldön hat újabb tartományban tűnt fel a kór. Indonéziában is kezdődik a kényszervágás. Az EU az egzotikus madarak importját is leállította Délkelet Ázsiából.
Kínában 60 ezer csirkét vágtak le
Csaknem hatvanezer csirkét vágtak le Kínában az utóbbi napokban a madárinfluenza járványának megfékezése végett.
14 ezret Kuanghszi (Guangxi) tartomány Tingtang (Dingdang) városában, ahonnan egy nappal korábban jelentették, hogy az ottani kacsatenyészetre is átterjedt ez a kór. A tenyésztelep három kilométeres körzetében minden baromfit kiirtottak, nehogy e gócból kiindulva szétterjedjen a járvány. Elkülönítették és szigorú orvosi megfigyelés alá helyezték azokat az embereket, akik a fertőzött kacsafarmon dolgoztak – közölte szerdán a tartományi székhelyen, Nanningban (Nanning) a helyi kormány egy illetékese.
A kínai központi televízió képeket közölt szerdán Tingtangból, tetőtől talpig védőöltözetbe bujtatott dolgozókat mutatva, amint levágott csirkék tetemeivel megtöltött zsákokat tűzre vetnek.
Thaiföldön hat újabb tartományban tűnt fel a kór
Hat újabb thaiföldi tartományból jelezték a madárinfluenza megjelenését. Így a 76 thaiföldi tartomány közül már 31-et sújt a járvány – jelentette be csütörtökön Bangkokban a thaiföldi kormány szóvivője. A délkelet-ázsiai ország turisztikailag különösen fontos déli részéből eddig nem érkezett jelentés madárinfluenzás esetekről, de az ott végzett átfogó vizsgálat eredményei még nem ismeretesek.
Indonéziában is kezdődik a kényszervágás
Elnöki rendelet kötelezi csütörtöktől az indonéz állattenyésztőket a madárinfluenzával fertőzött baromfiállomány azonnali és teljes megsemmisítésére. Megawati Sukarnoputri rendeletét Yusuf Kalla, a szociális ügyek minisztere jelentette be a sajtó előtt, miután megbeszélést folytatott az elnök asszonnyal. Hozzátette: az egészséges állományt megtartják.
Indonézia vasárnap ismerte el először hivatalosan, hogy az ország baromfiállományának egy részét is elérte a madárinfluenza járványa, de a mezőgazdasági minisztérium akkor még elutasította az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) azt az ajánlását, hogy tömeges kényszervágásokkal vegyék elejét a járvány tovaterjedésének.
Az EU az egzotikus madarak importját is leállította Délkelet Ázsiából
Az egyre fenyegetőbb méreteket öltő madárinfluenza-járványról, és a megelőzés módjairól tanácskoztak szerdán Bangkokban tíz ázsiai ország szakértői. A találkozón az EU és az Egyesült Államok szakértői is részt vettek. Ugyanakkor Brüsszelben az EU bejelentette, hogy megelőző intézkedésként szerdán leállította a háziállatnak vásárolt egzotikus madarak importját Délkelet-Ázsiából.
Egyelőre kevés konkrét eredmény született, de az Egészségügyi Világszervezet (WHO) megfogalmazása szerint a találkozó létrejötte már önmagában jó kezdetnek számít a kór elleni összehangolt nemzetközi küzdelemben.
A bangkoki nyilatkozat szerint megfelelő a gyors baromfiirtással adott válasz. Ugyanakkor regionális állatfelügyeleti rendszer létesítését határozták el, amelyet az egészségügyi rendszerekhez csatolva könnyebb lehet megküzdeni a SARS-hoz, vagy a madárinfluenzához hasonló, a fajhatárokat átlépő járványos betegségekkel.
Hongkongi kutatók arról számoltak be, hogy a Kína déli részén a kórban elpusztult nagy számú kacsa esete azt mutatja, hogy a kórokozó a korábban feltételezettnél is virulensebb. A kacsák körében a H5 vírusok hagyományosan kevésbé végzetesek. A szakértők a legnagyobb veszélynek azt tartják, hogy a H5N1 vírus az emberi influenzavírussal egyesülve esetleg világméretű humán járványt idéz elő. Az EU tavaly mintegy 100 ezer egzotikus madarat importált, főként papagájokat és törpepapagájokat Pakisztánból, Kínából és Indonéziából.