Holokauszt emlékművet állítanak Nyíregyházán

Holokauszt emlékművet állít Nyíregyházán a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei, illetve a helyi önkormányzat, a köztéri alkotás a valamikori gettó helyén emlékeztet majd a népirtásra - tájékoztatta Tukacs István, a város alpolgármestere az MTI-t.
A térség zsidó áldozatainak tiszteletére emelt emlékművet a holokauszt 60. évfordulóján, áprilisban avatják fel. A helyi politikus, aki az MSZP megyei elnöke, közölte: Zagyva László szobrászművész alkotása kétfajta gránitból készül, három emberalakot ábrázol, amely – az alkotó szándéka szerint – az együvé tartozást, baj esetén az egymásba kapaszkodás szükségszerűségét szimbolizálja.
Király Miklós, a Nyíregyházi Zsidó Hitközség irodavezetője az MTI munkatársának elmondta: 1944. április 14-től Szabolcs-Szatmár-Bereg megye mai területéről összesen negyvenkétezer zsidó lakost hurcoltak el a fasiszták.
A hitközség adatai szerint Nyíregyházáról ötezren, a környék településeiről tizenkétezren, míg Kisvárda és Mátészalka körzetéből hétezren, illetve 18 ezren kerültek a haláltáborokba, ahonnan csak nagyon kevesen térhettek haza.
Nyíregyházán 1949-ben emeltek emlékművet először a város elpusztult zsidó áldozatainak tiszteletére. Akkor a második világháború során lebombázott Szarvas utcai zsinagóga épületanyag maradványaiból egy fal épült, s rajta a környék 17 ezer áldozatának, közöttük 2.765 gyermeknek a nevét örökítették meg.
Az emlékművet – terület kisajátítás következtében – 1953-ban áthelyezték a város 1844-ben megnyitott izraelita temetőjébe, ahol ma is látható. Király Miklós szólt arról is, hogy Kisvárdán, a város egykori zsinagógája mellett szintén van egy holokauszt emlékhely, amelyet 1999-ben létesítettek; Nagy Sándor szobrászművész egy arcát kezébe temető nő alakját mintázta meg arra figyelmeztetve, hogy a második világháború népirtásának soha többé nem szabad megtörténnie.