A rock and roll sztárjainak halála

1959. február harmadikán, 45 évvel ezelőtt lezuhant egy repülőgép, amelyen három fiatal rock’n’roll-sztár, Buddy Holly, Ritchie Valens és Jiles P. Richardson (más néven: Big Bopper) utazott.
A három zenész egy észak-dakotai városba, Fargóba utazott éppen (ezt a települést azóta egy különleges hangvételű mozifilm tette nevezetessé), hogy egy téli táncrendezvény-sorozat, a Winter Dance Party Tour egyik állomásán vegyenek részt.
A repülőgép-baleset idején Buddy Holly 22 éves volt. Richardson (Big Bopper) huszonnyolcadik évében járt, míg a legfiatalabb közülük Ritchie Valens volt, 17 évével. A repülő nem sokkal a felszállás után zuhant le Iowában, a Clear Lake-i reptértől nem messze. Az egyetlen hajtóművel rendelkező Beechcraft Bonanza pilótája szintén életét vesztette a katasztrófában. A gép lezuhanását a szakértők a hóviharral magyarázták.
Nagy volt a sietség
A gépet azután bérelték ki az énekesek, hogy Buddy Holly túrabuszának meghibásodott a fűtőrendszere. A sietségre volt okuk: Holly kegyetlenül szoros határidőkkel vállalt egy koncertsorozatot. Három hét alatt 24 városban kellett fellépnie. Pénzre volt szüksége ugyanis, minthogy egy évvel korábban felbomlott együttese, a The Crickets.
Buddy Holly nem ezen a néven látta meg a napvilágot. Charles Hardin Holley néven született, de egy szerződésben Holly-ra írták el a nevét, és azután ez már így is maradt. Az amerikai sztár számos dalával került fel a sikerlistákra, mind az USA-ban, mind pedig Nagy-Britanniában. A legismertebb ezek közül alighanem a That’ll be the Day volt, amely 1957-ben íródott.
A “Király” nyomában
Buddy Hollyt elsősorban Elvis Presley inspirálta arra, hogy zenei karriert kezdjen. A „Királyt” még szülővárosában, a texasi Lubbockban látta, egy korai koncertjén. Míg azonban Presley a hadseregben szolgált, Buddy Holly-t sokan esélyesnek tartották arra, hogy átvegye bálványa helyét a slágerlistákon.
Az 1959-es baleset során, a repülőgépen tartózkodó két másik áldozat közül Richard Valenzuela, vagyis Ritchie Valens volt az ismertebb. Ő volt az első mexikói-amerikai, aki be tudott törni a show-biz világába, noha mindössze 17 éves volt halálakor. Felfedezője egy lemezkiadó, Bob Keane volt, aki Ritchie Valens nevet kitalálta neki. Valenzuela három lemezt készített, és a második helyre került szerzeményével, a Donnával az amerikai slágerlistán. A dalt barátnőjéről írta 1958-ban. Ugyancsak nevezetes volt a B-oldalon szereplő La Bamba. Az ismert számot, a tradicionális mexikói dallamokat szintén eredeti módon dolgozta fel.
Legendává váltak
A harmadik utas a gépen kevésbé volt ismert Európában, saját korában viszont az egyik leghíresebb DJ-ként működött Amerikában. Big Bopper egy alkalommal 122 órán vezetett egy műsort, és egyik számával (Chantilly Lace) az amerikai slágerlistán hatodik lett.
Buddy Holly és Ritchie Valens utóbb zenei legendákká váltak. Ezt részben Don McLean-nek köszönhetik, aki 1972-ben alkotott róluk egy drámai hangvételű művet, az amerikai pitét (American Pie). Ezt manapság Madonna előadásában ismerheti a nagyközönség. Ritchie Valens La Bambájával pedig utóbb a Los Lobos együttes ért l nagy sikereket.