A WWF átfogó tájgazdálkodási programot indított a Tisza mentén

A WWF Magyarország új, átfogó mezőgazdasági programot indított a Tisza mentén, melynek természetvédelmi célkitűzései mellett kiemelt szerepet kap a térség átgondolt társadalmi és gazdasági fejlesztése - tájékoztatta a természetvédelmi szervezet az MTI-t, hétfőn.
“A nemzetközi természetvédelmi szervezet a Vizes Élőhelyek Világnapja alkalmából felhívja a politikai döntéshozók figyelmét arra, hogy az ökológiai alapokat nélkülöző fejlesztések előbb vagy utóbb gazdasági nehézségeket okoznak” – áll a WWF közleményében.
A WWF Magyarország szerint az elmúlt évszázadokban az Alföld természeti képét és a térségben élők életminőségét, létbiztonságát egyaránt a Tisza határozta meg, mára már jól érezhetőek a Tisza szabályozásának hosszú távú, negatív hatásai.
Az Alföld megváltozott vízgazdálkodása, az oktalanul erőltetett szántógazdálkodás túl azon, hogy nem javítanak a vidéki közösségek életkörülményein, még kritikus helyzetbe is sodorhatnak egész térségeket – állítja a dokumentum.
A WWF nemzetközi programja kiemelt mintaterületének a Tiszát választotta, ahol felkutatja, hogy a természeti erőforrások megőrzése a térség lakóinak gazdasági téren milyen kiemelkedő lehetőségeket nyújt, hiszen az Európai Unió is kiemelten támogatja a tájfenntartó tevékenységeket.
“Ha bölcsen alakítjuk ki a terület adottságaira épülő termelési és szolgáltatási formákat, azaz figyelembe vesszük a térség egyedülálló természeti értékeit is, akkor sokkal több család jut megélhetéshez és a vállalkozói szektor is biztos alapokon működhet” – mondta Kis Ferenc, a WWF Magyarország programvezetője.
A WWF Magyarország új programja segít a gazdálkodóknak és befektetőknek, idén nyárra elkészülnek azok a megalapozó vizsgálatok, melyek megmutatják, hogy a természeti adottságok és a piaci igény figyelembe vételével milyen fejlesztésekre van lehetőség a Tisza mentén és az Alföld belvizes, avagy ma még aszállyal küzdő területein.
A környezetvédelmi szervezet elgondolása az, hogy olyan gazdálkodási rendszert kell kialakítani, amely kevésbé érzékeny az időjárási, gazdasági, politikai változásokra és versenyképes termékeket képes az EU piacaira szállítani. Az őshonos háziállatfajták tartása, a természetes építőanyagok előállítása, betegségeknek ellenálló ősi gyümölcs és gabonafajták termelése, élelmiszeripari feldolgozás “nagyanyáink receptjei” alapján mind-mind ma még kiaknázatlan lehetőségek.
A WWF Magyarország több területen is támogatja a helyi kezdeményezéseket. A Közép-Tiszán már évek óta zajlik egy komplex tájgazdálkodási program megvalósítása, a hajdani Ecsedi-láp területén pedig a közelmúltban kezdődött a láp-helyreállítás lehetőségeinek és környezeti hatásainak vizsgálata.