Szeptemberben óriási dinoszaurusz kiállítás nyílik a Természettudományi Múzeumban

Befejeződött a Magyar Természettudományi Múzeum rekonstrukciójának harmadik szakasza; a volt Ludovika Akadémia udvara, valamint a főépület és a Lovarda közötti térszínt alatt kialakított új - szeptemberben megnyíló - közönségfogalmi részeket és kiállítóteret hétfőn mutatták be a sajtó képviselőinek a kulturális tárca és az intézmény vezetői.
Az 1994-ben megkezdődött, a tervek szerint 2007-2008-ban befejeződő beruházás révén Európa egyik legnagyobb és a leglátványosabb programokat kínáló természettudományi múzeuma jön létre. A teljes rekonstrukcióval háromszorosára, 14 ezerről mintegy 45 ezer négyzetméterre nő az intézmény alapterülete, és végre egy helyre költözhet az eddig Budapest több pontján működő Magyar Természettudományi Múzeum – közölte a bemutatón Hiller István, kulturális miniszter.
A múzeum a maga tízmilliós állományával Európa ötödik legjelentősebb természettudományi gyűjteménye. Ács Tamás, a kulturális tárca beruházási és vagyonkezelési helyettes államtitkára elmondta, hogy a főépületben 1995-ben kezdődött meg az ásvány-és kőzettár kialakítása, a gyűjtemény a következő év elején költözött új otthonába. A felújított Lovarda épületében 1996 őszén nyílt meg a múzeum első kiállítása.
A második ütem 1997 novemberében indult, amelynek eredményeként két évvel később a Ludovika mintegy 6 ezer négyzetméteres egykori padlásterébe költözhetett az embertani tár, a madár-és emlősgyűjtemény. A harmadik ütem munkálatai három éve kezdődtek meg, a kivitelezés nem haladta meg az előirányzott összeget, a 4, 7 milliárd forintos összköltséget.
Matskási István, a Magyar Természettudományi Múzeum főigazgatója elmondta: a mélyszinteken lesznek a gyűjteményi raktárak és ott alakítják ki a könyvtárat is. A legalsó szinten parkolhatnak majd az autóval érkező vendégek. A új kiállítótérben szeptember 9-én nyílik meg a Dino-madarak avagy ma is élnek dinoszauruszok? című bemutató, amely a londoni társmúzeumból érkezik. A felbecsülhetetlen értékű, eredeti kínai őshüllő-leleteket először állítják ki Közép-Európában – fűzte hozzá.
A múzeumi kupolában egy hatalmas bálnacsontvázat függesztenek fel. A csontvázat az 1930-as években ajándékba kapta a múzeum. A kupola alatti teremben többek között afrikai dioráma kap helyet élő tóval, növényzettel, állat preparátumokkal.