Az idei év hat legfontosabb hazai környezetvédelmi programja

Az európai környezetvédelmi infrastruktúra megteremtése érdekében a következő évtizedben többet kell tenni, mint az elmúlt 30 évben, ennek érdekében a tárca 2004-ben hat környezetvédelmi programot kezel prioritásként - mondta ki Persányi Miklós kedden Gyöngyösön.
A Mezőgazdasági Könyvhónap észak-magyarországi regionális megnyitóján a környezetvédelmi miniszter a legfontosabb feladatokat ismertetve elmondta: folytatódik a Vásárhelyi-terv végrehajtása, útjára indul az Ezerarcú Balaton és a természetvédelmi területeket felfűző Zöld Lánc Program, a települések tisztaságát szolgáló Pátria Program, a környezetbarát termelést célzó Tiszta jövő, tiszta haszon Program és a globális projektekhez csatlakozó Határtalan Környezetvédelem Program.
Közlése szerint a tárca kiemelt feladatként kezeli az idén a Vásárhelyi-terv végrehajtását, amely másfél millió ember életét teszi biztonságosabbá a Tisza mentén. Mint mondta, ez nem csupán árapasztó tározók kialakítását jelenti, hanem a mezőgazdasági termelés minőségének fejlesztését is; a program fontosságát jelzi, hogy a kormány takarékossági intézkedései nem érintik a terv végrehajtását.
Az Ezerarcú Balaton program végrehajtása során a tóba kerülő szennyező anyagok kiszűrése, versenyképes turizmus és szőlészet-borászat kialakítása a cél, a Zöld lánc Program keretében pedig véglegesen kijelölik az ország természetvédelmi területeit. Ez utóbbival kapcsolatban Persányi Miklós elmondta, hogy jelenleg az ország területének 9, 4 százaléka áll védelem alatt, amelyet a jövőben 11 százalékra kívánnak növelni. Ugyanakkor az EU Natura 2000 rendszeréhez újabb 15 százaléknyi terület csatlakozik. Hangsúlyozta, hogy a két rendszer nem esik teljesen egybe, így a jövőben az ország területének, mintegy 22 százaléka áll majd védelem alatt, ami a mezőgazdasági művelést is érinti.
A Pátria Program végrehajtása során a települések környezeti állapotának javulását kívánja elérni a tárca az uniós követelményeknek megfelelően. Mint mondta, ennek végrehajtása során teljesülnie kell az uniós ivóvíz-minőségi követelményeknek, illetve ” a szeméttenger dagadását meg kell állítani”.
A Tiszta jövő – tiszta haszon Program keretében olyan, a termelőket környezetkímélő gyártásra ösztönző szabályozókat kívánnak kidolgozni, amelyek visszahárítják a szennyezés költségeit a kibocsátókra, a Határtalan Környezetvédelem Program pedig arra keresi a választ, hogy miként tudunk együttműködni nemzetközi partnereinkkel olyan világproblémák kezelésében, mint a klímaváltozás vagy az elsivatagosodás – mondta Persányi Miklós.