Jövő márciusban szenzációs egyiptomi kiállítás a Szépművészeti Múzeumban

Magyar-egyiptomi szándéknyilatkozatot írtak alá a sajtó nyilvánossága előtt A fáraók után - A késő-antik művészet kincsei egyiptomi múzeumokból című kiállítás megrendezésére szerdán, a rendezvénynek majdan otthont adó budapesti Szépművészeti Múzeumban. A kiállítás a tervek szerint a jövő év márciusában nyitja meg kapuit.
A megállapodást Hiller István, a nemzeti kulturális örökség minisztere, Zahi Havasz, az egyiptomi Régészeti Hivatal vezetője, valamint a bemutatónak helyszínt adó Szépművészeti Múzeum főigazgatója, Mojzer Miklós látta el kézjegyével.
Kincsek a kairói Kopt és az alexandriai Görög-Római Múzeumokból
A kairói Kopt Múzeum és az alexandriai Görög-Római Múzeum kincseiből – magyar állami garanciavállalással – megvalósuló bemutató révén Egyiptom határain kívül elsőként Budapesten tekinthetnek meg mintegy százharminc tárgyat az érdeklődők. A látnivalók sorát a Szépművészeti Múzeum Antik Gyűjteményének, valamint az Iparművészeti Múzeumnak az anyagai egészítik ki.
Az Egyiptomból érkező kiállítás annak a kulturális koncepciónak a folytatása, amely nemzetközi érdeklődésre számot tartó művészeti rendezvényeket, világszínvonalú műveket szeretne Magyarországra, Budapestre hozni – hangoztatta Hiller István kulturális miniszter.
Zahi Havasz szólt arról: első alkalommal jár Budapesten, s a Szépművészeti Múzeumban látottak mély benyomást gyakoroltak rá. Elmondta: korábban soha nem kölcsönöztek műtárgyakat a kairói Kopt Múzeumból, amelynek felújítása éppen ez idő tájt folyik.
Az eseményen az egyiptomi Régészeti Hivatal vezetője, Zahi Havasz felvetette annak lehetőségét, miszerint az idén áprilisban Bazelben nyíló Tutanhamon fáraó kiállításnak – Japánt, valamint az Amerikai Egyesült Államokat követően – Budapest legyen a 2006-os esztendő második felében az utolsó állomása.
A fáraók után – A késő-antik művészet kincsei
A múzeumi tájékoztatás szerint a 2005. március közepétől két hónapig Budapesten vendégeskedő kiállítás a kevesek által ismert egyiptomi hellenisztikus, római kori és késő-antik művészetbe ad betekintést. A Krisztus előtti 4. – Krisztus utáni 7. század közötti időszakban a klasszikus görög-római művészet stílusa, témái, formái, sajátosan egyiptomi alakot öltöttek, és létrejött Egyiptom késő-antik és kora bizánci művészete, hagyományos néven a kopt művészet.
A kiállítás tudományos koncepcióját Török László professzor, a késő-antik Egyiptom világszerte elismert kutatója állította össze. A bemutató első egységében: a 2-4. században készült építészeti faragványok, textilek, figurális csontfaragványok láthatók majd. A 4-6. századi műveket bemutató második részben kőből, fából, csontból készült figurális és ornamentális faragványok, remekművű szövetek, festett famennyezet-töredékek, bronzedények kapnak helyet. A harmadik fejezet az egyiptomi keresztény művészet kialakulását és az 5-8. századi korszakát mutatja be.